Diyarbakır'ın Lice ilçesinde gerçekleştirilen operasyon kapsamında 7 tondan fazla esrar ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy mülki sınırları içerisinde 10 Eylül 2018 Pazartesi tarihinde icrasına başlanan operasyonun, bugün itibariyle tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, "Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında; Lice ilçesi Yalaza köyü mülki sınırları içerisinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile müşterek icra edilen adli ve temas aramasında; 401 adet AK-47 kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 698 adet M-16 piyade tüfeği fişeği ve 4 adet M-16 piyade tüfeği şarjörü ele geçirilmiş olup, cumhuriyet başsavcılığının talimatı gereğince muhafaza altına alınmıştır. Lice ilçesi Dibekköy köyü mülki sınırları içerisindeki Dibekköy-Çağdaş köyü karayolu kenarına gömülmüş vaziyette 100 kilogram amonyum nitrat ve şeker karışımı ile 2 adet 12 kilogramlık mutfak tüpü içerisine hazırlanmış bir adet mayın/EYP bulunmayı müteakip, patlayıcı madde tespit ve imha (PAMİ) timi tarafından yerinde imha edilmiştir." denildi.

Toplam 7 ton 271 kilogram esrarın ele geçirilerek, muhafaza altına alındığının bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Narko-terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında icra edilen temas ve adli arama faaliyetleri neticesinde; 669 bin 478 kök kenevir bitkisi ve 149,65 kilogram kenevir tohumu ile 712,45 kilogram kubar, 6 ton 558,55 kilogram toz olmak üzere toplam 7 ton 271 kilogram esrar maddesi ele geçirilmiş, cumhuriyet başsavcılığının talimatı gereğince esrar maddeleri muhafaza altına alınmış, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip, yerinde imha edilmiştir. Yol kontrol ve adli arama faaliyetleri neticesinde; geçici olarak teşkil edilen 8 adet yol kontrol ve arama noktalarında (YKN) görevli personel tarafından bin 373 şahıs ve 587 aracın Jandarma Asayiş Bilgi Sistemi (JABS) marifetiyle KİHBİ, UYAP ve ASAL sorgulamaları yapılmış, operasyon bölgesi  içerisindeki 41 konut ve eklentisinde yetkili makamlardan alınan karar uyarınca adli arama faaliyeti gerçekleştirilmiş, 30 şüpheli hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır." (Hamza Adiyaman - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler