​İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'ye hareketi öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Ahvaz'daki saldırıyı gerçekleştiren örgütün Basra Körfezine kıyısı olan bir ülke tarafından desteklendiğini söyledi.

New York’ta düzenlenecek BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere ABD’ye gidecek olan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yolculuğu öncesi Tahran’ın Mehrabad Havalimanı’nda dün Ahvaz kentinde meydana saldırıya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ruhani, saldırının "Kutsal Savunma" dönemi (Irak-İran Savaşı 1980-1988) ile İran halkının gösterdiği direnişin yıldönümü töreninde yapıldığına dikkat çekerek, faillerin de savaş döneminde işgal girişiminde bulunanların yolunda olduğunu söyledi.

Örgütü destekleyen ülke Basra Körfezi'ne kıyısı olan bir ülke

Ruhani, "Kutsal Savunma Dönemi boyunca bu olayı üstlenen terör örgütü, Saddam’ın himayesi altındaydı. Ondan sonra da Fars (Basra) Körfezi’ne kıyısı olan bir ülke bu örgütü maddi, silah ve siyasi açıdan desteklemeye başladı." dedi.

"Bölgede zorbalık yapan tüm ufak ülkelerin destekçisi ABD"

İran’ın bu cinayeti asla göz ardı etmeyeceğini vurgulayan Ruhani, “Bu saldırının kimler tarafından gerçekleştiği konusu bizim için apaçık ortada ve sürekli insan haklarını savunanlar ise bu olayla ilgili açıklama yapmalılar. Bölgede zorbalık yapan tüm ufak ülkelerin destekçisi ABD.” diye konuştu.

New York’a yapacağı ziyareti de değerlendiren Ruhani, sözlerine şunları ekledi: "Bu ziyaret ülkelere söz hakkı tanıması için bizim açımızdan da bölgesel ve küresel başlıklarda görüşümüzü bildirme konusunda büyük bir fırsattır. Üstelik bu toplantıda birçok ülke yetkilisiyle görüşüp yakından fikir alışverişinde bulunmamız için de iyi bir ziyaret." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler