Fotomaraton yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Gaziantep'te "Uluslararası Gastronomi Festivali" kapsamında düzenlenen "Dünya Gastronomi Kenti Gaziantep'in Mutfak Kültürü konulu 7'inci Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu.

Gastronomide UNESCO'da yer alarak adını tüm dünyaya duyuran Gaziantep, bu yıl ilk kez düzenlenen "Uluslararası Gastronomi Festivali" etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Dünya Gastronomi Kenti Gaziantep'in Mutfak Kültürü konulu 7'inci Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışması"nda dereceye girenler ödüllendirildi.

Yarışmaya Eskişehir'den katılan Kadir İstifçi birinci, Hatay'dan Mehmet Aslan ikinci ve Gaziantep'ten Ahmet Burak Güralp da üçüncü oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Gaziantep Geliştirme Vakfı'nın koordinasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve THY gibi kurum ve kuruluşların da desteğiyle düzenlenen "Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep)" yerli yabancı yüzlerce profesyonelle gezgini ağırladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"nda 116 şehir arasında yer alarak adını tüm dünyaya duyuran "Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali"ne ev sahipliği yaptı.

3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle renklenen festival tarihe tanıklık etti. Dünyanın dört bir yanından şehre gelen yüzlerce konuk, panellerle, yarışmalarla açılan stantlarla Antep mutfağını ve kültürünü tanıma fırsatı buldu.

Festival kapsamında düzenlenen yemek yarışmalarının dışında Antep'in eşsiz mutfak kültürünü en iyi anlatan fotoğraf karelerinin değerlendirildiği "Dünya Gastronomi Kenti Gaziantep'in Mutfak Kültürü" konulu Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışması'nda birbirinden profesyonel fotoğrafçılar, ter döktü.

Yarışmaya, 16 farklı şehirden 112 yarışmacı katıldı. Yarışmaya 389 adet fotoğraf teslim edildi. Çekilen özel fotoğraflar jürinin onayına sunulurken, karar vermede zorlanan jüri, fotoğrafların en iyisini seçti.

Yarışmada Antep'in eşsiz mutfağını ve yemek kültürünü anlatan enstantane, Kadir İstifçi'nin fotoğraf makinasından çıktı, Mehmet Aslan ile Ahmet Burak Güralp ise en az İstifçi kadar başarılı fotoğrafıyla dereceye girdi.

Yarışmada, birinciye 6 bin lira, ikinciye 3 bin lira, üçüncüye bin 500 lira verildi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler