YSK'dan CHP'nin

Yüksek Seçim Kurulu, yapılan incelemeler sonucunda, CHP'nin iddialarının aksine mükerrer oy kullanılmadığının tespit edildiğini açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin yüz binin üzerinde mükerrer seçmen tespit edildiği iddialarına yanıt verdi.

YSK Başkanı Sadi Güven imzasıyla verilen açıklamada, basında yer alan haberlere göre; 24 Haziran 2018 Pazar günü birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına yönelik olarak Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yaptırılan ve Parti Meclisine sunulan raporda yüz binin üzerinde mükerrer seçmen tespit edildiği iddialarının yer aldığı hatırlatıldı.

"Mükerrer kayıt bulunmuyor"

Ayrıca, 7’de 7 verisi tutan (ad, soyad, doğum yeri, doğum yılı gibi) toplam 84 mükerrer seçmenin bulunduğu ve bu mükerrer seçmenlerin varlığının Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edildiği belirtildiği ifade edilen açıklamada, "Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi tarafından mükerrer seçmen olduğu iddia edilen kişilerle ilgili liste sunularak inceleme yapılması istenilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, iddia edildiği gibi bir mükerrerlik bulunmadığı tespit edilmiş ve bu tespit belgeleriyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Seçim Kurulu temsilcisiyle de paylaşılmıştır. Her ne kadar rapor, Cumhuriyet Halk Partisi yönetimince kamuoyuyla resmen paylaşılmamış ise de; parti meclisince görüşülen rapor içeriği kamuoyuna yansımış, basında tartışılmış ve mükerrer seçmen olduğu algısı oluşmuştur. Bu algının ortadan kaldırılması için, daha önce de defaatle vurgulandığı gibi seçmen kütüğünde mükerrer kayıt bulunmadığının bir kez daha kamuoyuyla paylaşılması ihtiyacı doğmuştur. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler