Meteorolojiden Orta Akdeniz'de tropik fırtına uyarısı

​Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Orta Akdeniz'de tropik fırtına oluşumunun beklendiği uyarısında bulundu.

Meteorolojiden yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi bekleniyor.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam ediyor. Bununla birlikte fırtınanın Ege Bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ayrıca fırtınanın oluşumu ve gelişiminin takip edilmekte olduğunu, fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacağını belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler