Endonezya'nın Sulawesi eyaletinde meydana gelen 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki iki depremin ardından, hayatını kaybedenlerin sayısı 400'e yükseldi.

Endonezya'nın Sulawesi Adası’nda cuma günü meydana gelen 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki iki depremin ardından oluşan 2 metrelik tsunami nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 400'e yükseldi.

Endonezya Meteoroloji ve Jeofizik Kurumu yetkilileri 7,5 şiddetindeki ikinci depremin ardından oluşan tsunami dalgasının kasabadaki binaları yıktığını açıklamıştı.

Tsunami dalgalarının vurduğu bölgede 600 bin kişi yaşıyor.

Bölgede elektrik ve internet hatlarındaki kesinti nedeniyle iletişimde sorun yaşanırken bin 400 kişilik arama kurtarma ekibi bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Temmuz ve Ağustos'ta meydana gelen bir dizi deprem, Sulawesi'nin güneybatısındaki tatil köyü Lombok'ta yaklaşık 500 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Endonezya, Pasifik ateş çemberi adıyla anılan deprem kuşağında yer alıyor ve sıkça depremlere maruz kalıyor.

2004 yılında, Endonezya'nın kuzeyindeki Sumatra adasındaki bir deprem, Hint Okyanusu boyunca bir tsunamiyi tetiklemiş ve 120 binden fazlası Endonezya'da olmak üzere 13 ülkeden 226 bin insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler