Meteoroloji Genel Müdürü Coşkun: 'Tropik Fırtına'nın yönü değişti

​Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, kıyı Ege kısımları ile Marmara'nın batısında etkili olması beklenen 'Tropik Fırtına'nın yön değiştirdiğini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, kıyı Ege kısımları ile Marmara'nın batısında etkili olması beklenen 'Tropik Fırtına' ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Çoşkun açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Ülkemizin batı kıyılarını yarın sabah saatlerinden itibaren etkilemesi beklenilen Orta Akdeniz’de oluan tropik fırtınanın; bugün yapılan son tahminlerde hareket yönünün değişerek, Mora Yarımadası üzerinden Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi tahmin ediliyor."

Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de beklenilen rüzgar şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalması beklendiğini ifade eden Çoşkun, "Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne’de Pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise m2’ye 50-75 kg civarında gerçekleşeceği, ancak Ege denizinde açıklarda rüzgar hızının 100 km/saat ve üzerinde eseceği, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde meydana geleceği tahmin ediliyor." dedi.

Bu tür fırtınaların, yön ve şiddeti değişebildiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından anlık olarak takip edildiğini belirten Çoşkun, "Özellikle çiftçilerimize, denizcilerimize, balıkçılarımız ve bölgedeki vatandaşlarımız ile yetkililere; yaptığımız uyarıları takip etmelerini, dikkatli ve tedbiri elden bırakmamalarını öneriyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler