AB Türkiye Delegasyonu Bitlis’te

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu’nu makamında ziyaret etti.

“Genç Nesiller Kültürel Mirasla Buluşuyor” projesi kapsamında Muş Alparslan Üniversitesi’nde düzenlenecek olan konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere bölgeye gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki heyet, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali İsmail Ustaoğlu,  Bitlis’in tarihi açıdan adeta bir hava müzesi konumunda olduğunu belirterek,  bu kadim şehri dünyaya tanıtmak adına çalışma yürüttüklerini söyledi.

Ustaoğlu, “Ahlat Anadolu’da bizim tapumuz diyebileceğimiz tarihi mezarlıklarıyla ve tarihi eserleriyle adeta açık hava müzesi şeklinde olan bir şehrimizdir. Yöre halkının da Ahlat denizi diye tabir ettiği göle kıyısı olan özellikli bir şehirdir. Göle en fazla kıyısı olan bölge Bitlis’tir. Kendi bünyesinde dünyanın ikinci en büyük Nemrut kardelası Bitlis’in hudutları içerisinde. Kültür ve medeniyet şehri olan bu kadim şehir, Büyük İskender’in milattan önce yaptırdığı kale, şehrin bağrında adeta tarihi bir mühür gibi ayakta durmaktadır. 600’e yakın tescilli tarihi eseriyle açık hava müzesi diye tabir ettiğimiz bir şehirdir.” dedi.

Sözlerine Batman’daki saldırıyı kınayarak başlayan Büyükelçi Christian Berger ise şunları söyledi: “Terör saldırılarını nefretle kınıyoruz. Başsağlığı diliyoruz. Kültürel mirasla ilgili bir konferansa katılmak üzere burada bulunuyoruz. Bu anlamda Bitlis’i keşfetmeyi merakla bekliyoruz.” (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler