Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

​Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı ülkenin kuzeydoğu kesimlerinde azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Orta ve Doğu Karadeniz Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların: Trabzon'un doğu kesimleri, Rize çevreleri ile Artvin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması bekleniyor.

Hava Sıcaklığı, ülkenin kuzeydoğu kesimlerinde 3 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, yer yer orta, yarın Marmara'da yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların Trabzon'un doğu kesimleri, Rize çevreleri ile Artvin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, sel, su baskını, taşkın vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bölgelerde hava durumu

Marmara: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar Kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Ege: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Rize ve Artvin'in 2000 m üzeri yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Trabzon'un doğu kesimleri, Rize çevreleri ile Artvin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması bekleniyor.

Doğu Anadolu: Az bulutlu, kuzey kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde hava durumu

Bursa, parçalı ve az bulutlu, 24°C

İstanbul, parçalı ve az bulutlu, 21°C

İzmir, az bulutlu ve açık, 26°C

Adana, az bulutlu ve açık, 34°C

Ankara, Parçalı ve az bulutlu, 20°C

Zonguldak, parçalı bulutlu, 19°C

Trabzon çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu kesimlerde kuvvetli olması bekleniyor, 19°C

Kars, parçalı bulutlu, 16°C

Diyarbakır, az bulutlu ve açık, 31°C

Denizlerde hava durumu

Marmara’da fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Rize-Artvin kıyı kesimleri kuvvetli olmak üzere doğusu sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), yer yer 6 (50 km/sa), Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatı, akşam kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, Batı Karadeniz'de 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta, kuvvetli yağışta zayıf.

Marmara: Parçalı az bulutlu, Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), öğle saatlerinden itibaren 5 ila 7 (40/60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, öğle saaatlerinden sonra güneyinde 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

Ege: Parçalı ve az bulutlu, Kuzey Ege’nin açıkları ilk saatlerde sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m. yer yer 2,5m, Görüş: İyi.

Akdeniz: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgar: Batı Akdeniz'de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), ilk saatler kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 1,5m, Antalya Körfezi'nin açıklarında 2,0m,Görüş: İyi.

Van Gölü: Parçalı ve az bulutlu, Rüzgâr: Batı ve güneybatıdan 2 ila 4 , akşam saatlerinden sonra kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75m, gece 1,25m. Görüş: İyi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler