Dünyaya Doğu Türkistan çağrısı

​Uygur diasporası, dünyanın dört bir yanında yaşayan Uygurlardan, uluslararası topluma, "Çin’e baskı yapmaları" çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler, Çin hükümetinin, "yasalardaki terör, aşırıcılık ve ayrılıkçılıkla ilgili geniş ve belirsiz tanımlara dayanarak", yaklaşık 1 milyon Müslüman Uygur’u “yeniden eğitim” kamplarında gözaltında tuttuğunu açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan bir raporda ise kamplardaki mahkûmların, İslami veya Çin’de hâkim olan Han kültürüne ters düşen gelenekleri yerine getirmeyi reddetmeye zorlandıklarını ortaya koydu. Raporda, yeterince ilerleme gösteremeyenlerin dayak ve diğer işkence yöntemlerine maruz kaldığı kaydedildi.

Çin’in kuzeybatısındaki çöllerle dağların bulunduğu geniş bölge yaklaşık 22 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu bölge, 11 milyonu Uygur ve diğer Türki Müslüman azınlıklar olmak üzere, Çin’deki en kalabalık Müslüman nüfusu barındırıyor.

Uygurlar, hükümeti, bölgeye milyonlarca Han Çinlisi yerleştirerek demografik yapıyı zorla değiştirmekle suçluyor.

Öte yandan, Uygur diasporası, dünyanın dört bir yanında yaşayan Uygurlar’dan, uluslararası topluma, "Çin’e baskı yapmaları" çağrısında bulundu. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler