“Suriyeliler şehir hayatına entegre olmaya başladı”

Hindistan, Çin, Makedonya, Bosna Hersek ve Ukrayna büyükelçilerinden oluşan heyeti makamında kabul eden Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Suriyelilerin artık şehir hayatına entegre olmaya başladığını söyledi.

Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerini tanıtmak amacıyla büyükelçilere yönelik düzenlenen program kapsamında Hindistan, Çin, Makedonya, Bosna Hersek ve Ukrayna büyükelçilerinden oluşan bir heyet Gaziantep´e geldi.

Heyet, kentteki temasları kapsamında ilk olarak Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’yı ziyarete etti. Heyeti kabul eden Vali Yerlikaya, konuklarıyla Gaziantep’in tarihi, kültürel ve turistik değerleri yanında sanayi ve ticaretteki kapasitesine ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

 Valilik toplantı salonunda gerçekleşen görüşmede Yerlikaya, “Gaziantep dünyadaki kadim şehirlerden biridir. Dünyada en eski 8’nci şehir olarak da Gaziantep gösteriliyor. Zeugma Mozaik Müze’mizde ve şehrimizde yapacağınız gezilerde tarihi mirasımıza tanık olacağınıza inanıyorum.” dedi.

Akdeniz’i Mezopotamya’ya bağlayan bu coğrafyada önemli medeniyetlere de ev sahipliği yapmış olan Gaziantep’te pek çok inanç ve kültürün izlerinin halen görülebildiğine dikkat çeken Yerlikaya, “Bu çok kültürlülüğün olumlu bir neticesi sofralarımıza yansımıştır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından yapılan değerlendirmede Gaziantep dünyadaki 18 yaratıcı şehir arasında gastronomi alanında yer aldı. Sofralarımız da sadece 500 çeşit yemek ve tatlı sayısından ibaret değil. Sofralarımızın ikramperverlik, misafirperverlik ve herkese açık olması en önemli özelliğimiz.” şeklinde konuştu.

 Gaziantep’in esnaflıktan başlayan sanayici geleneğinin en çok ihracat gerçekleştiren 6’ncı il olmaya kadar uzandığını anımsatan Yerlikaya, “Yaklaşık 12,5 milyar dolarlık dış ticaret hacmini başaran bir kapasiteye ulaştık. Bizi bu başarıya götüren, şehrimizdeki girişimcilerimizin sanayi ve ticaret anlayışı olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’de iç savaş nedeniyle yaklaşık 4 milyona yakın insanın Türkiye’ye göç ettiğini hatırlatan Yerlikaya, “Bu misafirlerin yaklaşık 500 binini misafir ediyoruz. Bu misafirlerimiz için kurulan 5 geçici barınma merkezimizden 4’ü tasfiye edildi ve buradaki misafirlerimiz şehir hayatına entegre olmaya başladılar. Biz Suriyeli misafirlerimizle her alanda hayatı paylaştık. Birçok belirsizlikle şehrimize gelen misafirlerimizle hayatı paylaşma tecrübesini en iyi biz yaşıyoruz. Cumhurbaşkanımızın uluslararası her platformda belirttikleri gibi insanlık bu konuda çok önemli bir sınav veriyor. Bizler de yaşam hakkının kutsiyetine inanarak onlara kucak açtık. Suriyelilerin kendi ülkelerinde özgürce sürdürebilecekleri bir yaşama tekrar kavuşmaları için milletçe bu fedakârlığı yapmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Vali Yerlikaya’nın konuşmasının ardından Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi ise kentin sanayi, üretim ve yatırım kapasitesine ilişkin bir sunum yaptı.

 “Neden Gaziantep’e Yatırım Yapmalı” konu başlığında bir sunum yapan Ünverdi, “Dünyanın her yerinden yabancı yatırımcıları kuracağımız Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Büyükelçilere Gaziantep sanayisi ve yatırım imkânları hakkında bilgiler veren Ünverdi, “Ülkemiz Asya ile Avrupa arasında köprü görevi görüyor. Gaziantep, binlerce yıllık geçmişi ile bu köprünün en kritik noktasında yer alıyor. Tarihi İpek Yolunda olan kentimiz, girişimciliği ve üretkenliği ile örnek bir kent olmayı sürdürüyor. 1765 Marsilya Limanı liman kayıtlarına bakıldığında da şehrimizden bizim Antep işi kumaşların Marsilya’ya ihraç edildiğini görebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi’nin Gaziantep’te yer aldığını belirten Ünverdi, kentte 6 tane Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğunu, toplam da 51 milyon metrekare alana kurulduğunu ve kentten 180 ülkeye yüzden fazla ürünü ihraç edildiğinin bilgisini verdi.

Gaziantep’in Nonwoven kumaş üretiminde Türkiye birincisi, makarna üretiminde Avrupa ikincisi ve parça halı üretiminde dünya üçüncüsü olduğunu anımsatan Ünverdi, “Çuval ve ambalajda da üretim merkeziyiz. Aynı zamanda da Polipropilen hammadde kullanımında dünyada ilk sıralarda yer alan bir şehiriz. Polipropilen tüketimimiz aylık 120 bin tondan fazladır.” diye belirtti.

 Gaziantep’in 2000 yılında ihracatının 420 milyon dolarken 2017 yılında 6,5 milyar dolara ulaştığını, bu yılın ilk 9 ayında ise kentten 5 milyar 26 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği bilgisini veren Ünverdi, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı Gaziantep’te yeni bir Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için çalışma başlattıklarını, bu konuda izinlerin alındığını ve kuruluş çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Projenin bir ilk olarak 2 ilin birlikte gerçekleştirdiği bir proje olacağına da vurgu yapan Ünverdi, şunları aktardı:

 “Gaziantep ve Kilis arasında 50 milyon metrekare alana iki il tarafından Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ni kuracağız. Bu bölgede planlamalarımızı öncelikle yapıp, çarpık yapılaşmanın önüne geçmeye çalışıyoruz. GSO’nun Endüstriyel Simbiyoz Projesi’ni burada uygulayacağız. Bir fabrikanın atığını başka bir fabrikanın hammadde olarak değerlendirmesini hedefliyoruz. Yine bölgemiz güneş verimliliği yüksek olduğu için fabrikalarımızın çatısına güneş panelleri kuracağız.  Fabrikalarımız bu sayede enerji ihtiyaçlarının önemli bir kısmını güneş enerjisinden karşılayacaklar. GSO olarak kendi bünyemizde kuracağımız model fabrika ile bu bölgede iş yapacak girişimcilere verimlilik ve Endüstri 4.0 gibi eğitim çalışmalarını gerçekleştireceğiz.”

Ünverdi, “Yine bu bölge ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız farklı destek programı çalışmaları yapmaktadır. İskenderun Limanı ile Polateli-Şahinbey OSB arasında da yol çalışması projelendirilmiş olup, gerekli çalışmalar başlamıştır. Hassa Dörtyol arasında yapılacak 9 tünel ile bu bölge limana 87 kilometre yakınlaşacak. Ayrıca demiryolu bağlantısı da gerçekleştirilecek. Uluslararası yatırımcıların bu bölgeye gelmesini bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya ise Ankara´da görevli büyükelçilere yönelik periyodik olarak geziler düzenleyeceklerini belirterek, büyükelçileri Ankara’nın bürokratik ortamından çıkartıp, Türkiye´nin kültürel zenginliklerini ve tarihi varlıklarını daha iyi tanımasını sağlamak için bu etkinliği düzenlediklerini bildirdi.

Ziyaret programı hediye takdimiyle sona erdi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler