Mardin'de psikiyatri hastalarını topluma kazandırmak ve psiko-sosyal destek sağlamak amacıyla düzenlenen el sanatları sergisi açıldı.

Mardin Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde (TRSM), doktorların desteğiyle psikiyatri hastalarını topluma kazandırmak ve ilaç tedavisinin yanı sıra toplum temelli psiko-sosyal destek sağlama amacıyla düzenlenen el sanatları sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

“Hastaları sadece biyolojik olarak değil psikolojik ve sosyolojik olarak da ele almamız gerekiyor”

Hastanedeki serginin açılışını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, iş uğraş terapisiyle hazırlanan el emeklerinin sergilenmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

TRSM'de yürütülen bu tür terapi ve tedavi uygulamalarıyla hastaların topluma kazandırılmaya çalışıldığını belirten Yavuz, ''Hastaları sadece biyolojik olarak değil psikolojik ve sosyolojik olarak da ele almamız gerekiyor. Bu çalışma bunun çok güzel bir örneğidir. Bu iş sosyal hayata dönmeleri konusunda çok önemli kazanç sağlıyor.” diye konuştu.

“İş uğraş terapisi önemli bir tedavi yöntemidir”

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Duygu Akbaş Öncel ise hastalarına takı tasarımı ve ahşap boyama teknikleri öğrettiklerini belirtti.

İş uğraş terapisi sayesinde hastaların yaratıcılıklarının farkına vardıklarını söyleyen Öncel, “Genelde hasta gurubumuz çok fazla sosyal ortama çıkmayan, evinde kalan hatta evinde odasından çıkmayan hasta gurubumuz. Biz onların kendilerine güvenmelerini yerine getirerek topluma kazanmalarını sağlıyoruz. Bu ürünler haftanın belirli günlerinde atölyelerde yapıldı. İş uğraş terapisi önemli bir tedavi yöntemidir. Genelde bizim ilaç tedavimizden sonra mutlaka psikolojik bir terapi ya da danışma hizmeti alması gerekiyor.  İş uğraş terapisi de bunun en önemli ayaklarından biridir.” şeklinde konuştu. (Mehmet Aslan-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler