Gaziantep’te bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Gaziantep Kitap Günleri ve Fuarı"na olan ilgiden oldukça memnun kalan yayınevleri, geçen fuarlara oranla bu fuara olan ilginin beklentilerinin de üzerinde olduğunu ifade ettiler.

Gaziantep’te geçtiğimiz cumartesi günü düzenlenen törenle ziyaretçilerine kapılarını açan "Gaziantep Kitap Günleri ve Fuarı" büyük bir ilgi görüyor. Fuara katılan yayınevleri, fuardan memnun kaldıklarını, ancak öğrencilere fuar ile ilgili öncesinden bilgi verilmediği için kitap almakta sıkıntı yaşadıklarına dikkat çektiler.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gaziantep Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü işbirliğinde organize edilen kitap fuarı, 4’üncü gününde de kitapseverlerin akınına uğradı. 160 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi beklenen fuara katılan yayınevleri temsilcileri, fuara ilk günden itibaren yoğun bir ilginin olduğunu belirttiler.

Fuarda stant açan yayınevlerinden Kaşna Kitapevi’nden Cem Vargün, daha öncede Gaziantep fuarına katıldığını hatırlatarak, "Önceki yıllara göre bu yıl ki fuar, daha canlı ve daha hareketli geçiyor. Katılım yönünden bir şikayetimiz yok.  Ancak, fuara gelen öğrencilere önceden haber verilmediğinden dolayı öğrenciler yanına yeteri kadar para almadığından kitap satışları fuarın geneline yansımıyor. Ama yine de gelen öğrencilere kitapları tanıttığımız ve anlatmamıza vesile olan fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz." dedi.

"Halkımız çocuklarının elinden tutarak fuara getirmesi gerekir"

Gaziantepli Yazar Zekeriya Efiloğlu ise "Sadece öğrencilerin fuara taşınması olmaz. Halkımızın bu işe rağbet etmesi lazım. Halkımız çocuklarının elinden tutarak fuara getirmesi gerekir. Çocuklara haber vermeden onları alıp fuara getiren okullar büyük bir yanlışa düşüyorlar. Bu konuda önceden duyuru yapılsa öğrenciler de ceplerinde paralarıyla burada tanıdıkları yazarların kitaplarını alıp okuma fırsatı bulur. Okuma kültürünün şehirde oturması gerekiyor. Ben bir Gaziantepli yazar olarak herkes beni tanır, satışlardan memnunun. Ancak şehir dışından gelen yazarları da mutlu ederek şehrimizden uğurlamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Niyazi Cebeci de "Geçen senelere göre bu yıl ki fuara daha fazla ilgi var. Öğrencilerimiz geliyor, onlara kitaplarımızı tanıtıyoruz. Çocukların yanlış kitap almaması konusunda bazı önerilerde bulunuyoruz ve çocukların üzerinde çok fazla para bulunmadığından kitap satış noktasında değil de çocukların kitaba sahip olamaması bizleri üzüyor. Geleceğin aydın Türkiye’sinin yolu bilgi toplumundan geçer. Ben bu konuda Gaziantep’i duyarlı buluyorum." diye konuştu.

Fuara gelen öğrenciler ise kitap fuarında istedikleri kitaplara ulaşabildiklerini, fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler