Erdoğan'ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak "planlı yapıldığına dair emareler var" açıklamasını ABD Başkanı Trump, çok sert bulurken, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, açıklamaların kaygıları arttırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili sarf ettiği "Cinayetin anlık değil planlı olduğuna yönelik emareler var" ifadeler batı medyasında geniş yer buldu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini çok sert bulduğunu belirterek, "Erdoğan'ın sözlerini soruşturma sonucunu gördükten sonra değerlendirebilirim." dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da söz konusu ifadelerin kaygıları arttırdığını dile getirerek, dünyanın halen olaya ilişkin yanıtları beklediğini ifade etti.

Erdoğan'ın açıklamaları ayrıca batı medyasında da geniş yer buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları

"Şu ana kadar ortaya çıkan deliller Kaşıkçı'nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor. Gizli kalması insanlık vicdanını yaralayacaktır. Bundan sonra tüm sorumluları açık bir şekilde ortaya çıkararak hukuk önünde cezaya çarptırmalarını bekliyoruz. Cinayetin anlık değil planlı olduğuna yönelik emareler var. Bu 15 kişi cinayet günü neden İstanbul'da toplanmıştır? Bu kişiler kimden emir alarak oraya gelmiştir? Başkonsolosluk binası neden hemen değil de neden günler sonra incelemeye açılmıştır? Cinayet ortadayken onca tutarsız açıklama neden yapılmıştır? Ceset neden hala ortada yok? Cesedin yerli işbirlikçiye verildiği ifadesi doğruysa bu yerli işbirlikçi kimdir? Sıradan bir kişi bahsetmiyor bundan. Bu yerli işbirlikçiyi açıklamaya mecbursun. Kimse sorular cevaplanmadan meselenin kapatılacağını aklından geçirmesin. Güvenlik birimlerinin elindeki bilgiler hadisenin planlı olduğuna işaret ediyor. Böyle bir meseleyi, birkaç güvenlik ve istihbarat elemanının üzerine yıkmak kamuoyunu tatmin etmez. Kral Selman'ın samimiyetinden şüphe duymuyorum. Türkiye olarak meselenin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bugün buradan bir çağrı yapıyorum; çağrım Kral ve üst yönetime. Olayın cereyan ettiği yer İstanbul'dur. 18 tutuklunun yargılanmasının İstanbul'da yapılmasını teklif ediyorum." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler