DEDAŞ: ÇKS kaydı olmayan çiftçiye elektrik verilmeyecek

DEDAŞ, Mardin'de Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı olmayanlara önümüzdeki dönem tarımsal sulama amacıyla elektrik enerjisi verilmeyeceğini duyurdu.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, Mardin'de Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı olmayan çiftçilere önümüzdeki dönem tarımsal sulama amacıyla elektrik enerjisi verilmeyeceğini, kayıtlı olmayıp bağlantısı olanların ise enerjilerinin kesileceğini duyurdu.

Konuya ilişkin DEDAŞ'tan yapılan açıklamada, "Çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanı olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde üretilen tarımsal ürünlerin takip edilerek tarım politikalarının oluşturulabilmesi için hayata geçirildi. Devlet desteği alan çiftçilerin tamamının kayıt zorunluluğu bulunan sisteme halen 2,5 milyonun üzerinde çiftçi kayıtlı bulunuyor." denildi.

Sorumluluk bölgeleri olan Mardin'de çok sayıda çiftçinin ÇKS'ye kaydının bulunmadığı kaydedilen açıklamada, "Dicle Elektrik, sorumluluk bölgesindeki Mardin'de ÇKS'ye kayıtlı olmayan çok sayıda çiftçinin bulunduğunu, üstelik bunlardan kuyular vasıtasıyla tarımsal sulama yapanlarının neredeyse tamamına yakın kısmının kayıt dışı elektrik kullandığını belirledi." ifadelerine yer verildi.

Özellikle tarımsal sulama sezonunda diğer tüketicilerin enerji kalitesini düşüren kayıt dışı kullanıma tamamen "dur" demek için harekete geçtiğini belirten DEDAŞ, Mardin genelinde ÇKS kaydı olmayan kullanıcılara artık elektrik enerjisi vermeyeceğini belirtti.

Açıklamada, "Şirketimiz, özelleştirmeden bu yana bölgede çiftçisine en uygun tarifeden enerji verilmesi, ödeme kolaylığı dahil olmak üzere her türlü desteği sağlamıştır, sağlamaya da devam edecektir. Ancak, yaptığımız saha taramaları ve teknolojik takip sonunda ÇKS kaydı olmayan kullanıcıların ekseriyet tarımsal sulamada kaçak elektrik kullandıkları belirlenmiştir. Bu sebeple ÇKS kaydı olmayan kullanıcılara önümüzdeki tarımsal sulama döneminde elektrik enerjisi verilmeyeceği gibi hiçbir şekilde indirim ve ödeme kolaylığı tanınmayacaktır. Enerji bağlantısı olanların ise enerjileri kesilecektir." denildi.

Dicle Elektrik, söz konusu çiftçilerin ÇKS kayıtlarını yapmaları ve sayaç üzerinden elektrik enerjisi kullanmaları durumunda elektrik enerjisi verilebileceğin bildirdi. (Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler