Zarif: İran, Türkiye ve Azerbaycan bölge konularında benzer tutumlara sahip

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran, Türkiye ve Azerbaycan'ın, bölgesel konularda müşterek iradeye sahip olduklarını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran, Türkiye ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının 6'ncı oturumu sonrası yaptığı açıklamada, 3 ülkenin bölgesel konularda işbirliği için müşterek iradeye sahip olduklarını söyledi.

Zarif, üç ülkenin ulaştırma, enerji, bilim, teknoloji, kültürel ve insani işbirliğini geliştireceğini dile getirdi. 3 ülke özel sektörleri arasında ortak bir toplantı düzenlenmesi kararını aldıklarını da belirten Zarif, bunun bölgesel işbirliği yönünde önemli bir adım olacağını belirtti.

Üç ülke toplam nüfusunun 170 milyon ancak ticaretin 10 milyar 650 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Bizim sadece İran'la 30 milyar dolarlık bir hedefimiz var. Azerbaycan'la şu anda 1,4 milyar dolar ticaret hacmimiz var. İlk etapta hedefimiz 5 milyar dolar ama 10 milyar dolara da çok rahatlıkla çıkabiliriz. Ülkelerimiz arasındaki ticareti ve yatırımları teşvik etmeliyiz." dedi.

Bölgesel barış, istikrar ve refah için işbirliğinin önemine de işaret eden Çavuşoğlu, ekonomik alanda birlikte atılacak her adımın, bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını vurguladı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler