​Irak Kürdistanı Bölgesi Yargı Meclisi, 30 Eylül'de yapılan parlamento seçim sonuçlarını onayladı.

Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, 20 Ekim'de açıkladığı nihai seçim sonuçlarını "yüksek mahkeme" işlevi gören Yargı Meclisi'nin onayına sunmuştu.Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Üyesi Cotyar Adil, gazetecilere Yargı Meclisi'nin bugün seçim sonuçlarını onayladığını aktardı.

Açıklanan nihai sonuçlara göre, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 595 bin 592 oyla 45 sandalye kazanarak birinci, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) 287 bin 575 oyla 21 sandalyeyle ikinci ve Değişim Hareketi (Goran) 164 bin 336 oyla 12 sandalyeyle üçüncü sırada yerini almıştı.

5 milyon nüfuslu Kürdistan Bölgesi’nde, 3 milyonu aşkın kayıtlı seçmen 30 Eylül'de sandık başına gitmişti.

29 parti ve koalisyon meclisteki 111 sandalye için yarışmıştı. Yüzde 30 kadın kotasının bulunduğu parlamentoda 11 sandalye de azınlıklara ayrılmış durumda. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler