Çocuk sinüzitlerinin önemli bir sorun olduğunu belirten Doçent Doktor Mehmet Akdağ, çocuklarda sinüzit hastalığının belirtileri ile tedavi yöntemlerine dikkat çekti.

Sinüzitin çocuklarda önemli bir sorun haline geldiğini vurgulayan Doçent Doktor Mehmet Akdağ, çocuklarda sinüzit hastalığının 12 belirtisine dikkat çekerek, söz konusu hastalığın körlük ya da menenjitle de sonuçlanabileceğini söyledi.

Sinüzit, ilaç tedavisiyle iyileşebildiği gibi çok ağır bir tabloda çocuklarda körlük ya da menenjitle de sonuçlanabiliyor. Tam bir burun tıkanıklığı, şiddetli bir baş ağrısı veya işitme kaybı gelişmedikçe kendini gizleyebilen sinüzit, alerjik hastalarda daha sık görülüyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Doçent Doktor Mehmet Akdağ, çocukluk döneminde ortaya çıkan sinüzit hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Akut sinüzit tedavisinde antibiyotik gerekebileceğini ifade eden Akdağ, " Akut sinüzit, belirtileri 3 aydan daha az sürede tamamen düzelebilen çoğu zaman virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Akut sinüzitlerin tedavisinde özellikle doğru ve akılcı antibiyotik kullanımı önemlidir. Bu yüzden mutlaka doktorun önerdiği antibiyotikler kullanılmalıdır. Tuzlu su spreyleri ile akıntıların kıvamı yumuşatılabilir. Ayrıca, evde istirahatin de tedavide önemli bir seçenek olduğu unutulmamalıdır." dedi.

"Kronik sinüzitin belirtileri uzun sürelidir"

Kronik sinüzitte belirtilerin 3 aydan uzun sürdüğünü belirten Akdağ, " Çocuk, yılda 4-6 kez sinüzit atağı yaşıyorsa mutlaka alerji ve geniz eti açısından kulak burun boğaz muayenesi yapılarak değerlendirilmelidir. Çocuk sinüzitlerinde özellikle erken teşhis ve uygun bir ilaç tedavisi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Sinüzitin belirtileri önemsenmeli. Çocukta aşağıdaki belirtilerden birkaçı varsa, mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan inatçı öksürük, sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı, göz çevresinde basınç hissi, nefeste kötü koku, koku alma bozukluğu, mide bulantısı ve kusma, 10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), bazen hafif ateş yükselmesi, burun tıkanıklığı ve horlama, geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma, davranış değişiklikleri,   geçmeyen baş ağrısı (özellikle 6 yaş sonrası) ve yorgunluk  ile halsizlik sinüzitin başlıca belirtileridir." ifadelerini kullandı.

"Doğru teşhis doğru muayene ile konulabilir"

 Akdağ, sözlerine şöyle devam etti: "Hastanın kulak burun boğaz muayenesine başlamadan önce detaylı şekilde aile öyküsü, alerjik hikâyesi ve olası risk faktörleri sorgulanmalıdır.  Endoskopik muayeneden sonra gerekirse görüntüleme yöntemlerine başvurulmalıdır. Çocuk sinüzitlerinin tanısında sinüsleri mutlaka radyolojik olarak görmek gerekirse, başvurulacak görüntüleme yöntemi bilgisayarlı sinüs tomografisi olmalıdır. Ancak tomografi, çocuklarda zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır."

"Çocuk sinüzit tedavilerinde ameliyat gerekebilir"

"Çocuk sinüzitlerinde sinüslere yönelik ameliyat gerektiren durumlar, ilaç tedavisine dirençli olan vakalardır." diyen Akdağ, son olarak şunları kaydetti:

"Göz içi veya etrafında apse oluşumunda, cerrahi tedavi önemli bir seçenektir. Kronik sinüzitte risk faktörleri önemlidir ve birlikte geniz eti büyüklüğü olan veya sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda, geniz eti büyüklüğü varsa ve ek problemler oluşturuyorsa geniz eti öncelikle alınmalıdır ve takip edilmelidir. Eğer alerjik rinit varsa alerjiye yönelik ek tedavi planlanmalıdır. Uygun içerik ve sürede verilen medikal tedavi ve gereken durumlarda yapılan geniz eti ameliyatına rağmen tedavi edilemeyen kronik sinüzitlerde tercih edilen tedavi yaklaşımı endoskopik sinüs cerrahisidir. Çocuklarda daha az tercih edilse de ameliyat, iyi sonuç veren bir tedavi seçeneğidir. Ameliyatta konservatif yaklaşılıp, en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemektir." (Muhammed Said Aksoy – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler