3 ayı zorunlu 6 ayı bedelli olabilecek askerlik geliyor

Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa göre 3 ayı temel askerlik ve zorunlu, kalan 6 ay için ise bedel ödenebilecek askerlik geliyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın dün yaptığı açıklamaya göre herkes için tek tip askerlik geliyor.

Yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü söyleyen Bakan Akar, "Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor." dedi.

Türkiye gazetesinin haberine göre Milli Savunma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı taslağa göre, herkes 9 aylık tek tip askerlik yapacak. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olurken, kalan 6 ay için bedel ödenebilecek. Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenecek.

Doktor, öğretmen, hâkim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek. Nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak.

Hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda, Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet gibi bakanlıklardan alınan görüşler düzenlemeye rehber olacak. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler