AB ülkelerine ABD'ye karşı iş birliği çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, AB ülkelerine, "ABD'nin tek taraflı tutumuna" karşı İran'ın yanında yer almaları çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine "ABD'nin tek taraflı tutumuna" karşı İran'ın yanında yer almaları çağrısında bulunarak, İran-AB iş birliğinin uluslararası barış ile istikrarın teminatı olacağını söyledi.

ABD'nin 4 Kasım'da devreye girecek ikinci yaptırım paketi ve nükleer anlaşmaya taraf ülkelerin tutumu hakkında İngiliz The Financial Times gazetesine bir makale yazan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Washington yönetiminin tavrının uluslararası istikrarı tehlikeye düşürdüğünü ifade etti.

Ruhani yazısında, "ABD Başkanı Donald Trump'ın kendi müttefiklerine karşı tahkir edici tavrı, dünya sistemi için ne kadar büyük bir sorun olduğunu göstermeye yetmektedir." ifadelerini kullandı.

Nükleer anlaşmayı günümüz diplomasisinin "en büyük zaferi" olarak nitelendiren Ruhani, birkaç ülke haricinde AB ülkelerinin bu büyük kazanımı korumak istediğinin altını çizdi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler