Halktan tepki:Doğal gaz indirimi bize yansımadı

BOTAŞ’ın yüzde 9 indirim uygulamasına rağmen tüketiciye yansımamasına tepki gösteren Siirtli vatandaşlar, soğukların başlamasına rağmen doğal gazı kullanmadıklarını söylediler.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), elektrik üreticilere satılan doğal gazda yüzde 9 indirime gitmesine rağmen tüketiciye yansımamasına esnaf tepki gösterirken, vatandaşlar ise soğukların başlamasına rağmen doğal gazı kullanmadıklarını söyleyerek yapılan zamların geri alınmasını istiyor.

Öte yandan vatandaş, aynı duyarlılığı devletten de bekliyor. Özellikle kur artışı sebebiyle doğal gaz ve elektriğe yapılan zamların geri alınmasını istiyor.

 "Evde de üşümemize rağmen doğal gazı açmıyoruz"

Babasının asgari ücret aldığını ve havaların soğumasına rağmen doğal gazı açamadıklarını belirten 12’nci sınıf imam hatip lise öğrencisi Gamze Ulu, okulda da üşümelerine rağmen doğal gazın açılmadığını söyledi.

Bir asgari ücretlinin 7 kişilik bir aileye nasıl bakabileceğini vurgulayan Ulu, "Gerçekten doğal gaza çok zam yapıldı. Havaların soğumasına rağmen okullarda doğal gazı açmıyorlar. Gerçekten çok üşüyoruz ve okul müdürüne üşüdüğümüzü söylememize rağmen müdür, doğal gazı açmak için daha erken diyor ama üşüyoruz. Camı bile açmıyoruz, babam da 7 kişilik bir nüfusa bakıyor ve bu sebeple daha 2 ay var diyor doğal gaza ama evde de üşüyoruz ve üzerimize 2-3 battaniye atıyoruz. Kalın giyiniyoruz ama babam asgari ücret alıyor ve haliyle 7 kişilik bir nüfusa nasıl baksın? Asgari ücretin yükselmesini istiyoruz. Doğal gaz faturaları genelde değişiyor ama 400 TL’nin aşağısında olmuyor. Buradan Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum hiç olmasa asgari ücreti yükseltsinler. İnsanlarımız çok zor durumda ve her şeye zam gelmiş, okulda öğle yemeği yemiyoruz kantinde fiyatlar yükseldi ve ailemin maddi durumu iyi olmadığı için de harçlık alamıyorum." ifadelerini kullandı.

"Hükümet, vatandaşın sesine kulak vermiyor"

Vatandaşın sıkıntılarını hükümetin çözmesi gerektiğini belirten Celal Özhelvacı, ne yazık ki şimdiye kadar hükümetten bu yönde bir adım atılmadığını ifade etti.

Özhelvacı, " Bu doğal gaz zammını vatandaş olarak hükümete sormalıyız. Bu işin üzerine hükümetin gitmesi lazım, hükümet gitmez ise zaten indirim yapılmaz ve dertlerimizi hükümetin çömesi gerekiyor ama şimdiye kadar hükümetten bu yönde bir adım atıldığını görmedik. Bizler ne konuşsak faydası olmaz. Çünkü onlar yine bildiklerini okuyorlar. Ben emekli bir vatandaşım, daha önceleri doğal gaz faturaları 80-90 TL arası geliyorken, kış geldi ve bu zamlardan sonra doğal gaz faturaları 250 TL’nin aşağısında gelmiyor. Aynı şekilde 80-90 TL arası gelen elektrik faturaları da şu anda 165 TL civarında geliyor. Yüzde 24 civarı bir zam yapıldığı söyleniyor fakat vergilerle bizim ödediğimiz miktar yüzde 65’e tekabül ediyor. Bu sorunları hükümetin çözmesi lazım. Biz ne desek, bir kulaklarından giriyor diğerinden çıkıyor ve hükümet bildiğini okuyor. Vatandaşın sesine kulak vermiyor. Her şeyde yüzde 10 indirim yapıldığı söyleniyor ama o da uygulanmıyor. Biz vatandaş olarak ne desek boştur." şeklinde konuştu

"Doğal gaz elektrik ve su fiyatları neden inmiyor"

Yapılan zamlara devletin gözle görülür bir tepki vermediğini ve bu fırsatçılığı önleyecek tedbirleri de almadığını ifade eden Kahraman Yıldız, doların yükselmesiyle artan doğal gaz ve elektrik fiyatlarının neden düşmediğini söyledi.

Siirt’te her gece 5 bin çocuk aç yatıyor. Diyen Yıldız, " Doğalgaz ve elektriğe yüzde 25 zam yapıldı. Ben geçinebiliyorum ama geçinemeyen insanlar var. Siirt merkezde birçok insan açlık sınırının altındadır. Siirt’te her gece 5 bin çocuk aç yatıyor. Her şeye zam, her şeye zam, halk da bir yere kadar sabredecek. Olan fakire oluyor, daha önceleri 80-100 TL gelen faturalar şimdilerde 300 civarında geliyor ve halen devlet bir şeyler yapmış değildir. Doğal gaz, elektrik, su neden inmiyor? Devletin buna bir el atması lazım, bunu yapmıyor. Vatandaş da korkudan sesini çıkaramıyor ama vatandaşın buna bir ses çıkarması lazım, devletinde halkını dinlemesi gerekir." dedi

"Son gelen zamlar esnaf olarak belimizi büktü"

BOTAŞ’ın doğal gazda yüzde 9 gibi bir indirime gittiğini belirten Ekrem Gündüz, bu indirimin tüketici faturalarına yansımasını istediklerini söyledi.

Gündüz, " Siirt’te 15 yıldan bu yana esnaflık yapıyorum ve son gelen zamlar, esnaf olarak belimizi büktü. Bunun yanı sıra doğal gaz ve elektriğe gelen zamlar bizleri çok etkiledi. Dün BOTAŞ’ın doğal gazda yüzde 9 gibi bir indirime gitti. Bu indirimin tüketici faturalarına yansımasını istiyoruz. Bu indirim faturalara yansımaması durumunda, esnaf olarak belimiz daha fazla bükecektir." dedi.

"İndirimin tüketiciye yansımasını istiyoruz"

Görüldüğü gibi şu anda dolar düşüşte ve bunu bahane eden şirketlerin bahaneleri ortadan kalkmış durumda olduğunu hatırlatan Gündüz, şunları söyledi:

"Bu bahaneye sığınan firmaların indirime giderek fiyatların faturalara yansımasını bekliyoruz. Eskiden bir müşteri geldiğinde bir tavuk yerine rahatlıkla 2 tavuk alabiliyordu. Şimdilerde ise gelen müşteri bir tavuk yerine yarım tavuk istiyor. Vatandaşın bütçesi yetmiyor. Bütçe yetmeyince kendi cebinden kısmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla bu durum da bizleri çok etkiliyor. Zaten satışlarımız da düşmüştü bu zamlar yüzünden. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum, vatandaşa kulak versin ve esnafına sahip çıksın. Bizler de ekmeğimizden olmayalım, vatandaş da esnaf da rahatlasın. Umarım BOTAŞ’ın yaptığı bu indirim bizlere de yansır." (Murat Orhan - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler