Doların yükselişine inat istihdamı artırdı

Tüm olumsuzluklara rağmen 5 yıldır Bitlis’te tekstil sektöründe hizmet veren Emirhan Uludil, doların yükseldiği dönemde de işçi çıkartmak yerine inadına istihdamı arttırdığını söyledi.

Son yıllarda Bitlis’te açılmaya başlayan tekstil sektörü, hem ekonomiye büyük katkı sağlıyor hem de istihdamı artırarak işsizliği önlüyor. 5 yıldan bu yana tekstil sektöründe Bitlis’e hizmet sunmaya çalıştıklarını belirten Emirhan Uludil, 200 personelin çalıştığı tekstil atölyesinde hedeflerinin bin kişi çalıştırmak olduğunu dile getirerek, doların yükseldiği zamanda bile işçi çıkarmadıklarını, ihtiyaç olmadığı halde 35 kişiyi daha istihdam ettiklerini ifade etti.

İl genelinde bulunan 15 tekstil fabrikasında 3 bin kişinin ekmek yediğini dile getiren Uludil, bu sayının 10 bin kişiye çıkması adına yatırım için gelmek isteyip gelemeyenlerin çekinmeden Bitlis’te yatırım yapmalarını istedi.

“Tekstil sektörü hafife alınıyor, oysa istihdama büyük katkı sunuyor”

Tekstil sektörünün hafife alındığını, oysa istihdama çok büyük katkılar sağladığına dikkat çeken Uludil, “Bitlis ilinde hizmetimizin yaklaşık beşinci yılı oldu. Şu an aktif olarak 200 arkadaşımız çalışıyor. Yetiştirdiğimiz insanlar oldu. Bitlis genelinde yaklaşık 15 tane tekstil fabrikası var, yetiştirdiğimiz arkadaşlarımız bu teksilerde de çalışmaya başladılar. Gençlerimize faydalı oluyor, gençlerimizi farklı yollardan arındırıp, kendi işine ve evine bağı olmasını sağlıyor. Şu an Bitlis genelinde yaklaşık 3 bin insana istihdam sağlayan bu sektör, neden 10 bin insan olmasın? İnşallah büyüklerimizde bizlerle birlikte olurlar. Bitlis’e gelmek isteyip, farklı nedenlerden dolayı gelemeyenler de çekinmeden gelsin ve direk yatırımlarını yapsınlar. Dediğim gibi 3 bin değil de 10 bin istihdam olursa bundan herkes faydalanır. Dolmuşçusundan manavına, marketine kadar herkes fayda görür.” dedi.

“Kardeşlerimize iş imkânı sağladık”

Kendi bünyelerinde birçok genci istihdam ettiklerini, imkânlar verilmesi halinde bu istidamı daha da artıracaklarını dile getiren Uludil, şunları söyledi: “Kardeşlerimize iş imkânı sağladık. Engelli demeyelim. Çünkü onlar bizim başımızın tacıdırlar. Burası onlar için de bir ümittir. Kendi ayağımın üstünde durabiliyorum hesabıdır. Onlar gibi nice gençlerimiz var. İŞKUR’a gidip görüyoruz. Oradaki başvuru oldukça fazladır. Diyoruz ki bunları özellikle tekstil sektörlerine versinler ki İŞKUR olayı bittikten sonra da sigortalı bir şekilde yine devam ettirelim. Özel sektörlere önem versinler ki daha çok istihdamı sağlayalım. Resmi kurumlara verdikleri kadar bize de imkân versinler, biz bunları göndermeyelim. İşbaşı süresi bitti mi bizim kendi elamanımız olarak devam etsinler.”

“Dolar aslında bir saldırıydı, inadına da olsa biz daha çok istihdam sağladık”

Doların yükseldiği dönemde zarar gördüklerini belirten Uludil, yapılan bu ekonomik saldırıya karşı işçi çıkarmadıklarını, inadına daha fazla istihdam sağladıklarını ifade etti.

Uludil, sözlerinin devamında, “Dolar aslında bir saldırıydı. Biz buna kulağımızı tıkadık. İnadına da olsa biz daha çok istihdamı sağladık. Gençlerimizi işe aldık. Olsun dedik, mücadelemizi vereceğiz. Bizi etkiledi ama biz dedik ki biz onları etkileyeceğiz. Bu yüzden pes etmedik, hatta işçi çıkartmamız gereken yerde, inadına işçi alımları yaptık.” diye konuştu.

Son olarak Uludil, yaklaşık 5 yıl önce İstanbul’dan gelerek memleketinde açtığı tekstil fabrikasında ürettiği ürünleri, başta ABD olmak üzere Almanya ve İngiltere gibi ülkelere ihraç ettiklerini söyledi. (Şükrü Tontaş-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler