Gerçeği aratmayan tatbikat

Mardin Havalimanı'nda yapılan yangın tatbikatı, gerçeği aratmadı.

Mardin Havalimanı tatbikat sahasında gerçeği aratmayan ateşli yangın tatbikatı, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Yüzer’in katılımıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Tatbikatta ARFF Şefi ve 22 ARFF memuru, 6 sağlık personeli, 6 jandarma personeli, 5 zabıta, 7 polis memuru olmak üzere 47 kişi ile 13 araç yer aldı.

Tatbikatta senaryo gereği, Mardin Antalya seferini yapan bir yolcu uçağının 189 yolcu ve 10 mürettebat ile düşmesi, olay yerine giden ARFF, personellerinin yangın söndürme ile kurtarma çalışmasını aynı yapması, söndürme, kurtarma aşamalarının devamında yolcular, ARFF personelince ve diğer kurum personelince sağlık ekiplerinin oluşturduğu güvenli bölgeye taşınması ve yaralılara olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastanelere kaldırılması ve soğutma gibi işlemler yapıldı.

Mardin Havalimanı Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) Şefi Mehmet Beşir Bulut, tarafından yönetilen tatbikat’ın amacının, ARFF personelinin Acil durum anında bilinçli davranmasının sağlanması, acil durum ve yangın hakkında bilgilerini arttırması, acil durum eylem planının işlerliğini kontrol edilmesi, ARFF personelinin tecrübelerinin arttırılması, ARFF araç ve kurtarma teçhizatlarının performanslarının denenmesi, acil durum eylem planının yapılan ateşli tatbikat senaryosuna göre eksikliklerinin giderilmesi ve ARFF personelinin uluslararası standartlara uygun yangın söndürme- kurtarma işlemi yaparak can ve mal kaybını en aza indirmesinin olduğu belirtildi. (Mehmet Aslan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler