Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, organ bağışının önemine dikkat çekerek, her bir bağışın yeni bir hayatın olduğunu söyledi.

Türkiye’de organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ bağışı konusunda teşvik edilmesi amacıyla ülke genelinde her yıl 3-9 Kasım ''Organ ve Doku Bağışı Haftası'' olarak kutlanıyor.

Organ Bağışı Haftası nedeniyle açıklamada bulunan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hasta için başta tüm sağlık çalışanlarının ve halkın organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ettiğini söyledi.

"Organ bağışına teşvik edilmesi için çalışmaların aralıksız sürdürülmesi gerekmelidir"

"Son yıllarda organ naklinde gelinen noktaya bakıldığında ilimizin de bu konuda gurur kaynağı olduğunu görmekteyiz." diyen Yavuz, şöyle devam etti:

Dünyada ve ülkemizde organ bağışının, umut bekleyen hastalara binaen yetersiz olduğu görülüyor. Toplumun bu konuda bilgilendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi için çalışmaların aralıksız sürdürülmesi gerekmelidir. Karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde yitirmektedir. Bugün onlarca kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla başka illerde çareler aramaktadırlar.

Sağlık Bakanlığının ülke genelinden organ bağışı bilincini oluşturmak amacıyla 3-9 Kasım tarihlerini Organ Bağışı Haftası olarak belirlediğini hatırlatan Yavuz, "Mardin Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı bir hafta değil yıl boyunca aralıksız bir şekilde sürdürmekteyiz. İlimizde çeşitli alanlara açtığımız stantlarda, dağıtılan broşürlerde ve genellikle halkın yoğun olduğu bölgelerde asılan afişlerde vatandaşların organ bağışına teşvik edilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla hizmetler vermekteyiz." dedi.

"Organlar toprak değil umudunu kaybedenlere umut olması gerekir"

Türkiye'de yapılan toplam organ ve doku nakil sayılarının her geçen yıl arttığına dikkat çeken Yavuz,  "Organ bağışı sağlık müdürlüğünde, hastanelerde, organ nakli yapan merkezlerde yapılabilir. Kişinin organ bağışından vazgeçmesi halinde organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve bu kararı ailesine bildirmesi yeterli olmaktadır. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü organ bağış senedini iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak bağışlayabilir. Organ bağışı bir insanlık görevidir, organlar toprak olmaktan çok bedende can bulması gerekir, umudunu kaybedenlere umut olması gerekir." diye konuştu.

"Beyin ölümü gerçekleşen hastanın yakınları onay verebilir"

Akli dengesi yerinde, 18 yaşını doldurmuş herkesin organ bağışında bulunabileceğini yineleyen Yavuz, son olarak şunları söyledi:

"Organ Bağış Kartınız varsa bu sizin vasiyetiniz sayıldığı için yakınlarınız bu konuda daha rahat karar verebilir. Sadece yoğun bakımda makineye bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden, organ nakli uzman hekimleri tarafından uygun şartlarda alınan organ ve dokuların nakli sağlanır. Organ ve doku bağışının artırılması için kamuoyundaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve konunun öneminin sürekli gündemde tutulması, binlerce kişinin sağlığına kavuşması için çok büyük önem taşıyor. Organ Bağışı Haftası münasebetiyle bağış yapmayan herkesi organlarını ve dokularını bir cana can katmak için bağışlamak konusunda ilgili kurumlarımıza davet ediyoruz." (Mehmet Aslan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler