ABD'nin PKK'nin üç üst düzey yöneticisine ödül koymasına Türkiye'den ilk yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin PKK'nin üç üst düzey yöneticisi hakkında aldığı kararla ilgili olarak "İhtiyatla karşılıyoruz. Faydadan hali değildir, geç kalmış bir şeydir." yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanlığının, PKK'nin üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan için 5, Cemil Bayık için 4 ve Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koyması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kalın, "YPG'yi PYD’yi PKK’dan ayrı tutuyoruz.' diyorlar. Bununla kimseyi kandıramazlar. Bunların organik bağının araçsal bir ilişki olmadığını defalarca anlattık. İhtiyatla karşılıyoruz. Faydadan hali değildir, geç kalmış bir şeydir. Bunu yapsınlar olumlu karşılarız ama büyük fotoğraf içinde bu YPG angajmanını perdelemek için yapılan bir şeyse 3 gün sonra gerçek ortaya çıkacaktır." dedi.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına ilişkin ise Kalın, "ABD şu veya bu gerekçelerle bir ülkeye yaptırım uyguluyor diye biz kendi milli menfaatlerimizden vazgeçecek değiliz. Alınan bu son yaptırım kararlarının da siyasi olduğu çok açık ortada." ifadelerini kullandı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler