OHAL Komisyonu, komisyona yapılan 125 bin başvurudan 42 bininin karara bağlandığını, 83 bininin ise incelemesinin devam ettiğini açıkladı.

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, başvurulara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağladığı hatırlatılan açıklamada, Komisyon bünyesinde 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 250 personelin görevlendirildiği belirtildi.

131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirildi

Açıklamada, "Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir. Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 440 bin evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır. Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125 bin 678’i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir." denildi.

42 bin başvuru karara bağlandı

Komisyon kararlarına değinilen açıklamada "9 Kasım 2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 125 bindir. Komisyon tarafından verilen karar sayısı dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 83 bindir. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 9 Kasım 2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı 3 bin kabul, 39 bin ret olmak üzere toplam 42 bindir." bilgilerine yer verildi.

Komisyon kararlarının tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edildiği aktarılan açıklamada, başvurusu kabul edilen kişilerin atama işleminin, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabileceği belirtildi.

Başvuru sonuçları uygulama üzerinden öğrenilebilir

Başvurucuların, Komisyon internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu hakkında bilgi edinebileceği belirtilen açıklamada, komisyonun, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde haftada bin 200 civarında başvuru hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar verdiği ifade edildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler