Çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi veren Uzman Doktor Ersin Gözkeser, çocukları soğuk algınlığına karşı korumanın 5 yoluna dikkat çekti.

Soğuk algınlığı, küçük çocuklarda yılda ortalama 6-8, erişkinlerde ise 2-3 kez görülebiliyor. Bu hastalığa neden olan virüsler, kişilerin birbirine doğrudan teması ya da havada asılı kalan damlacıkların solunması yoluyla yayılıyor. Havalar soğumaya başlayınca da insanlar zamanının büyük bir kısmını okul, işyeri, toplu taşıma araçları, kafeterya gibi kapalı mekânlarda geçirmek zorunda kalıyor ve bu da virüslerin yayılmasını kolaylaştırıyor. Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Doktor Ersin Gözkeser, çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

"Çocukları kalabalık ortamlardan uzak tutun"

Çocukların kalabalık ortamlardan uzak tutulması gerektiğini söyleyen Gözkeser, "Soğuk algınlığı, havaların soğuduğu dönemde artış gösteren ancak nedeni soğukta üşümelerinden değil vakitlerinin çoğunu kalabalık ortamlarda geçirip virüsleri birbirlerine bulaştırmasıdır. Çocuklar, virüs kapmadıkları sürece soğuk algınlığı veya diğer adıyla nezleye yakalanmazlar. Dolayısıyla çocuklara aşırı kalın giysiler giydirilse bile virüs kaptıkları sürece soğuk algınlığına yakalanmaları kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla kalın kıyafetler çocuklardaki soğuk algınlığı için bir kalkan oluşturmadığı bilinmelidir." dedi.

Kapalı ortamları havalandırın

Kapalı ortamların havalandırılmasının soğuk algınlığına karşı koruyucu yöntemlerden biri olduğunu dile getiren Gözkeser, "Öksüren, hapşıran ve yüksek ateş şikâyeti olanlar, mümkün olduğunca çocukların olduğu kapalı mekânlarda bulunmamaları, toplu taşıma araçlarına binmemeleri, öksürürken veya hapşırırken gerekli önlemleri almaları ve hastalıkları süresince evde dinlenmeleri önerilmektedir. Özellikle çocukların bulunduğu kapalı ortamlar sıklıkla havalandırılmalı, nezle ve gripken sokağa çıkmak zorunda kalanlar ise tıbbi maskeyle dolaşmalı ya da ağız ve burnu kapatarak virüslerin yayılması önlenmeye çalışmalıdır." ifadelerini kullandı.

"Çocuklara temizlik eğitimi verin"

Günlük hayatta etkileşimde bulunulan eşyalardan virüs kapma riskinin bulunduğunu belirten Gözkeser, çocuklara temizlik eğitiminin verilmesi gerektiğini kaydetti.

Gözkeser, "İşyerlerindeki kapı kolları, asansör düğmeleri, merdiven korkulukları, bankamatik düğmeleri alış veriş sepetleri insanlar arası virüs bulaşmasında çok önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu yerlere dokunan çocukların ellerini ağız, burun ve gözlerine sürmemeleri,  hasta olan çocukların sabunla el temizliğine dikkat edip hapşırma ve burun temizliği esnasında kullanılan kâğıt mendillerin çöp kutularına atmaları, kâğıt mendil bulunulmadığı takdirde çocuklara sol el dirseğine hapşırmaları öğretilmelidir." şeklinde konuştu.

"Şikâyetlerde azalma olmuyorsa doktora başvurun"

"Soğuk algınlığı şikâyetlerinin ortalama 3-5 gün içinde yavaş yavaş ortadan kalkması beklenir." diyen Gözkeser, sözlerine şöyle devam etti:

Eğer ortalama 3-5 gün içerisinde şikâyetlerde bir azalma olmuyorsa tersine daha da artıyorsa, bir uzmana başvurulmalıdır. Virüslerin zayıflattığı ortamlarda fırsatçı enfeksiyon denilen ajanlar; orta kulak iltihabı, farenjit, rinofarenjit, sinüzit, boyun lenf nodu iltihabı, bademcik, alt solunum yolu hastalıkları, bronşit, pnömoni, astım alevlenmesi, nefrit ve romatizmal hastalıklar gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

"Antibiyotik yerine sağlıklı beslenme ve uykuyu tercih edin"

Gözkeser, son olarak şunları söyledi:

"Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Dolayısıyla antibiyotikler soğuk algınlığı tedavisinde etkili değildir. Enfeksiyonun şiddeti etkene, çocuğun yaşına alerji ve beslenme durumuna göre değişir. Buna bağlı olarak aynı etken, aile bireylerinde farklı klinik tablolar meydana getirebilir. Beslenmesi bozuk olan çocuklarda komplikasyonlar çok daha sık görülmekte bu da bağışıklık sistemi ile beslenme arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında egzersiz, istirahat, uyku ve moralle  bağışıklık sistemine gereken destek verilip enfeksiyonla mücadele eden bağışıklık sistemi hücrelerinin güçlü olması sağlanacaktır." (Muhammed Said Aksoy – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler