Meteorolojiden kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı uyarısı

Türkiye geneli sıcaklıkların gün içinde hissedilir derecede düşmesinin tahmin edildiğini açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevreleri ile hafif olmak üzere Batı Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çankırı ve Çanakkale'nin doğu kesimleri ile Balıkesir ve Bursa'nın kuzey ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'in kıyı kesimleri, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Şanlıurfa'nın ve Elazığ'ın doğusunda kuvvetli yağmur ve sağanak (30-60 Kg/m2), Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane'de kuvvetli kar, Bingöl, Bitlis, Muş, Erzincan'ın ve Tunceli'nin doğusunda kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, 1500 m ve üzeri rakımlı yerlerde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, doğu kesimlerde hissedilir (6 ila 12 derece) derecede olmak üzere ülke genelinde azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı uyarısı

Ülkenin doğu kesimlerinde görülecek yağışların Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane'de kuvvetli kar, Bingöl, Bitlis, Muş, Erzincan'ın ve Tunceli'nin doğusunda kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, 1500 m ve üzeri rakımlı yerlerde yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara (buzlanma, ulaşımda aksamalar ve görüş mesafesinde azalma vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Kuvvetli yağmur ve sağanak yağış uyarısı

Yağışların; Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'in kıyı kesimleri, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Şanlıurfa'nın ve Elazığ'ın doğusunda kuvvetli yağmur ve sağanak (30-60 Kg/m2) şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Rüzgarın Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmekte.

Bölgelerde hava durumu

Marmara

Parçalı yer yer çok bulutlu, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Çanakkale'nin doğu kesimleri ile Balıkesir ve Bursa'nın kuzey ilçelerinin yerel olmak üzere hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Ege

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Akdeniz

Parçalı ve az bulutlu, zamanla doğusunun çok bulutlu, bugün (Çarşamba) öğle saatlerinden itibaren Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu

Parçalı ve az bulutlu, zamanla kuzeydoğusunun yer yer çok bulutlu, bugün (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra Çankırı çevrelerinin hafif yağmur, yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Karadeniz

Batı Karadeniz: Parçalı yer yer çok bulutlu, bugün (Çarşamba) bölge genelinin hafif olmak üzere yağmur, yükseklerinin yer yer karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli sağanak, Doğu Karadeniz'in 1500 m ve üzeri rakımlı yüksekleri ile yayla kesimlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Doğu Anadolu

Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güneybatısı ile Iğdır çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek yağışların; Şırnak çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Erzurum, Bingöl, Bitlis ve Muş ile Erzincan ve Tunceli'nin doğusunda kuvvetli karla karışık yağmur, 1500 m ve üzeri rakımlı yerlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu

Parçalı zamanla çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şanlıurfa'nın doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler