Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bin 500'den fazla ürünün etiketinde aykırılık tespit edildiğini ve 435 bin 934 TL tutarında idari yaptırım uygulandığını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 5 bin 565 firmada 78 bin 859 ürünün denetlendiğini belirterek, 1591 ürünün etiketinde aykırılık tespit edildiğini ve 435 bin 934 TL tutarında idari yaptırım uygulandığını açıkladı. 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, temmuz ayında başlayan döviz kurlarındaki artışı fırsata çevirmek isteyen işletmelerle ne gibi yaptırımlar uygulandığını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sordu. 

Bakan Pekcan, döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde, döviz kaynaklı maliyet artışı olduğu ve bu nedenle fiyatların arttırıldığı imajı veren işletmelere karşı, Tüketicinin Korunması ve Haksız Ticari Uygulamaları önlemek amacıyla gerekli çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı.

78 bin ürün denetlendi 

Döviz kurlarında başlayan dalgalanmaların yaşandığı tarihten 30 Ekim'e kadar 5 bin 565 firmada, toplam 78 bin 859 ürünün denetlendiğini ifade eden Bakan Pekcan, “Diğer taraftan, Bakanlığımızca küçük esnaf ya da işletmenin sorumlu tutulmasından ziyade ilgili ürünlerin üreticilerinin muhatap alınması yoluna gidilmiş ve yürütülen resen inceleme neticesinde 124 üretici firmadan savunma yazıları talep edilmiştir.” açıklamasında bulundu. 

435 bin TL ceza verildi

Pekcan, “Bakanlığımızca fiyat artışları ve fiyat etiketleri kapsamında yürütülen ve yapılan denetimler doğrultusunda, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında 1591 ürünün etiketinde aykırılıklar tespit edilmiştir. Ticaret İl Müdürlükleri tarafından tespit edilen aykırılıklar ilgili Valilik tarafından uygulanmakta olup bu kapsamda toplam 435 bin 934,00 TL idari yaptırım uygulanacağı tutanak altına alınmıştır.” diye konuştu.

Bakan Pekcan,  ALO 175 hattına 47 bin 821 adet çağrı geldiğini de sözlerine ekledi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler