https://ilkha.com/files/news/thumb/

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi politikalarımız açısından pozitif bir haftayı tamamladık. YEP’te ilan ettiğimiz prensiplerimizi yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz sürdüreceğiz." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik gelişmelere ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

"Ekonomi politikalarımız açısından pozitif bir haftayı tamamladık." diyen Albayrak, maliye politikalarında bütçe disiplininden taviz vermeden sıkı duruşu devam ettireceklerini belirtti.

Albayrak, "Bütçe gelirlerimiz YEP (Yeni Ekonomi Programı) beklentilerimizden de iyi seyrediyor. 630,5 milyar TL olarak öngörülen vergi gelirlerimize ilişkin gerçekleşme beklentimiz aynı şekilde sürüyor. 119,1 milyar TL’lik vergi dışı gelir hedefinin de bir miktar üzerine çıkacağız. Bedelli askerlikte 9 milyar TL’lik beklentimizin 500 milyon TL, İmar Barışında 6 milyar TL’lik beklentimizin de 4 milyar TL üzerinde gerçekleşme olacağını tahmin ediyoruz." dedi.

Sanayi üretim rakamlarına da değinen Albayrak, "Bugün yayınlanan sanayi üretim rakamları özellikle Eylül ayında bir küçülmeyi gösterse de, dengelenme süreci beklentilerimizin çok ötesinde değildir. YEP’te net ihracatın büyümeye 1,4 puanlık etki yapmasını bekliyorduk. Son gerçekleşmeler ışığında beklentimiz 2,4 puan oldu."

Bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz sürdüreceğiz

Albayrak, "Yatırımcı güvenini güçlendirecek, özellikle Avrupa’daki yavaşlamanın ve kur şoklarının sanayicimize etkisini en aza indirecek adımlarımıza devam edeceğiz. YEP’te ilan ettiğimiz prensiplerimizi yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz sürdüreceğiz." vurgusunda bulundu. (Fırat Arslan- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler