Rebiyülevvel Ayının 12'nci gecesi olarak bilinen ve Hazreti Muhammed'in doğduğu gece olan Mevlid Kandili peygamberler şehri Şanlıurfa’da ihya edildi.

Hazreti Muhammed'in  dünyaya teşriflerinin 1447’inci yılı münasebetiyle, Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklıgöl Dergâh (Mevlid-i Halil) Camii'nde mevlid programı düzenlendi.

Kandil gecesini ihya etmek için camiye gelen vatandaşların küçük çocuklarını da camiye getirmesi renkli görüntüler oluşturdu.

Yatsı namazından önce cami cemaatine vaaz veren önce Şanlıurfa İl Müftüsü Mehmet Taştan, Mevlid Kandili'nin yaptığı konuşmada, bu gibi önemli gecelerin İslam âleminin içinde bulunduğu halden kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulundu.

Kılınan yatsı namazının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Türkçe mevlid, kaside ve salavatlar okundu, dualar edildi.

Sık sık tekbir ve salavatların getirildiği programda mevlid esnasında bazı vatandaşların duygulandığı görülürken, okunan duayla son bulan programa katılan cami cemaatine çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Kandil gecesini ihya etmek için camiye gelen Cengiz Aslan, Mevlid Kandili'nin tüm İslam âlemine hayır, huzur ve bereket getirmesini temenni ederek, tüm Müslümanların kandil gecesini ibadetle geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Balıklıgöl Dergâh Camii, Hazreti İbrahim'in makamı olarak bilinen tarihi yerler ve Üstad Bediüzzaman'ın vefat ettiğinde ilk defnedildiği yeri de ziyaret eden Urfalılar ve il dışından gelen konuklar, uzun uzun dua ettiler. (Hüseyin Sayhar, Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler