Dünya Çocuk Hakları Günü nedeni ile yapılan açıklamada, 80 ülkede 300 bin çocuğun ailesinden ayrı yaşadığına dikkat çekildi.

İHH Adıyaman Genç Hanımlar Komisyonu Başkanı Feyza Akkuş Dünya Çocuk Hakları Günü nedeni ile yaptığı açıklamada 80 ülkede 300 Bin çocuğun ailesinden ayrı yaşadığını ifade etti.

Dünya Çocuk Hakları Günü münasebeti ile şehrin işlek noktasında sokaktaki çocuklara çikolata dağıtarak başları okşayan Genç İHH Adıyaman Kadın Komisyonu üyeleri farkındalık oluşturmak için böyle bir çalışma yaptıkları dile getirdi.

Mülteci çocukların sayısının günden güne artığına dikkat çeken Akkuş böyle bir durumda bu günlerin bir anlam ifade etmediğini belirterek “1989'dan beri Kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü Arakan, Suriye, Doğu Türkistan, Yemen, Irak, Afganistan gibi ülkelerde en az 28 milyon mülteci çocuğun bulunduğu göz önüne alındığında böyle bir günün varlığı da pek bir anlam ifade etmiyor.” dedi.

“Savaş, açlık, fakirlik, çatışma en çok çocukların hayatını etkiliyor”

Ülkeler arasındaki çıkar çatışmalarının kurbanı olan çocukların sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğuna dikkat çeken Akkuş, çocukların savaşlardan en fazla etkilenen kişilerin başında olduğunun altını çizdikten sonra, “Savaş, açlık, fakirlik, çatışma, iç karışıklık gibi sebepler en çok çocukların hayatını etkiliyor. Bunca yaşanan olumsuzluğa rağmen ümitlerimizi kaybetmeden, hiç yılmadan, empati kurarak ve "Kendi nefsi için istediğini kardeşi için istemeyen bizden değildir." düsturuyla toplumda bu çocuklarımıza ve gelecek nesillerimize daha huzurlu bir dünya bırakabilmek için bu etkinliği düzenledik." ifadelerini kullandı.

Savaşlar ve iç karışıklıklardan dolayı çocukların yeteri kadar beslenemediklerini ve gereği gibi eğitim alamadıkları söyleyen Akkuş, “Bugün milyonlarca çocuk kendi evinde ve vatanında yaşayamıyor. Eğitim alamıyor ve yaşıtları gibi sağlıklı koşullarda hayatlarını idame ettiremiyor. Her 200 çocuktan birinin mülteci olduğu günümüz dünyasında ayrıca her yıl 70 bin devletsiz çocuk doğuyor. Bunun yanı sıra 2015 ve 2016'da ülkelerinden göç etmek zorunda olan ve 80 ülkede kayıtlı en az 300 bin çocuğun ailesinden ayrı olduğu biliniyor.” şeklinde konuştu. (Cemil Özdaş -İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler