Umre ödüllü kitap yarışması düzenlenecek

Gaziantep’te düzenlenecek “Ödüllü Kitap Okuma Yarışması” kapsamında öğrenciler, umre ile ödüllendirilecek.

Gaziantep Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü ile Şahinbey Belediyesi’nin işbirliğinde hayata geçirilecek olan “Ödüllü Kitap Okuma Yarışması” protokolü imzalandı. Yarışmanın sonucunda dereceye giren 164 öğrenci öğretmenleri eşliğinde umreye gönderilecek.

Vali Davut Gül ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu arasında imzalanan protokol ile Şahinbey ilçesindeki 66 liseden 46 bin öğrenci yarışmaya katılacak. Ödüllü kitap okuma yarışması sonucunda dereceye giren 164 öğrenci öğretmenleri eşliğinde umreye gönderileceği belirtildi.

İmza töreni öncesi projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Gül, belediyelerin, altyapıyla, kendi alanındaki işlerle uğraşırken vatandaşa dokunan ve hayatın her alanında da olan kurumlar olduğunu belirtti.

Gül, “Şahinbey Belediyemiz geçmişte de şimdi de bu anlamda önemli projelere katkı veriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı ‘Kırk Hadis Kırk Yorum’ kitabını öğrencilere okutmakla aslında hem aileye yardımcı oluyoruz hem çocuk kendisine yardımcı oluyor hem de emniyete yardımcı oluyoruz. Zaman zaman hemşehrilerimiz bizlere ‘korna çalmasın, trafikte daha düzgün hareket edilsin, emniyet kemeri takılsın, kötü alışkanlıkları olmasın’ gibi çeşitli şikâyetlerde bulunuyorlar. Ama bunların hepsi eğitimden geçiyor. Çocuklarımızı güzel yetiştirebilirsek, emniyete daha az suç gider, aileler daha az yıpranır, kendi hayatında ve iş hayatında daha başarılı olur. Böyle projelerle Milli Eğitim Bakanlığının değerler eğitimine de önemli katkı veriliyor.” dedi.

164 öğrencinin umreye gitmesinin öğrencilerin kendi hayatlarında da önemli bir kazanım olduğunu belirten Gül, aynı zamanda da ailesi ve diğer çocuklar için de birer örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Vali Gül, “Bu projeyi tüm sivil toplum kuruluşları ile tüm belediyeler, hayırseverler ile uygulayabiliriz. Bizim şu an 550 binin üzerinde öğrencimiz var. Dolayısıyla da bizler hep birlikte buna benzer projeler uyguladığımızda Gaziantep daha yaşanabilir bir şehir haline gelmiş olacak. Ben Şahinbey Belediyesine, başkanımıza, öğrencilere, öğretmenlere ve tüm ekibe teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Okullarda, okul takımlarının olmasının önemine de değinen Gül, “Bundan sonraki süreçte de inşallah her yerde yapacağız ama Şahinbey’de de okullarda her okulun birer okul takımı olsun. Bu takımın ne olduğu çok önemli değil. Ama çocukların bireysel sporların dışında da takım sporları yaptıkları onunla heyecanlandıkları, onlarla sevinçlerini paylaştıkları bir yapı oluşturmak istiyoruz. Tüm okulların okul takımları olsun. Bunlar kendi aralarında maç yapsın ve o amatör ruhu da gelişsin. Önceden mahalle anlamında bir amatör ruh vardı. Ama artık mahallelerimiz büyüdü. Ama okul ve cami eksenli daha ulaşılabilir bir yapıda birleşilebilir.” diye konuştu.

Projenin amacının kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise “Bu kitapları alamayacak durumda Birçok öğrencimiz var. Kendimiz satın alarak iki buçuk milyonun üzerinde kitabı öğrencilerimize dağıttık. Bunu sadece öğrenciler değil evde kardeşleri anne-babaları da okuyor, okuma alışkanlığı kazanıyor. Dinimizin ilk emri ‘oku’dur. İnşallah bu kapsamda öğrencilerimize kitap dağıtmaya devam edeceğiz.”şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol imzalandı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler