Şırnak’ın Cizre ilçesinde Şehit Ahmet Toprakoğlu İlkokulu öğrencileri tarafından Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrif ettiği hafta nedeniyle, Türkiye’nin dört bir yanında Mevlid-i Nebi etkinlikleri düzenleniyor. Cizre’de de Şehit Ahmet Toprakoğlu İlkokulu tarafından “Peygamberimiz ve Gençlik” temalı Mevlid-i Nebi etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülaziz Hatip, İlçe Müftüsü Selahattin Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan İke ve İlçe Emniyet Müdürü Güngör Yıldız katıldı.

Kur’an’ Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik, öğrencilerin okudukları ilahiler ve tiyatro gösterimiyle devam etti.

Ardından mikrofona davet edilen Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülaziz Hatip, “Hazreti Muhammed ve Gençlik temalı konuşmasını gerçekleştirdi.

"Peygamber Efendimiz, güneşin yeryüzüne doğmasını andırıyor"

Hazreti Muhammed’in yeryüzüne inip Peygamber olmasıyla Mekke’de eğitime çok önem verdiğini vurgulayan Hatip, Hazreti Muhammed’in ilk önce sahabelerine okuma yazmayı öğrettiğini söyledi.

Hatip, “Peygamberin dünyaya gelmesiyle, Kur’an’ın inmesiyle bakıyorsunuz ki çok kısa bir zaman zarfında, yani ondan önce 300 senede sağlanamayan okuma yazma oranı, Peygamberimizin gelmesiyle belki 10 sene içerisinde gerçekleştirilmiş. Bu neye benziyor? Nasıl ki bahar geldiğinde güneş yeryüzünü ısıtmaya başladığından itibaren önce cemreler düşer. Önce havaya, suya, toprağa derken her taraf çiçeklerle, güzelliklerle bezenir. Tabi o güneşin ısıtması da yetmiyor, nisan yağmurları lazım. Nisan yağmurları da olacak ki yeryüzü güzelleşsin. İşte Peygamber Efendimizin peygamberliği o güneşin yeryüzüne doğmasını andırıyor. Kur’an ayetleri nisan yağmurları gibi sağanak sağanak yağmaya başlayınca yeryüzü gerçekten güzelleşiyor.” ifadelerini kullandı

Etkinlik yapılan dua ile sona erdi. (Ahmet Uçar – İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler