​

Siirt'teki bir konferansta konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "İnsanı ayakta tutan yegâne şey de adalettir. O açıdan insan adaleti koruduğu müddetçe, yöneticiler adaletli olduğu müddetçe o ülkede refah, huzur ve kalkınma olur." dedi.

Kamu Başdenetçisi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Ombdusmanlık Adalet ve Üniversiteler" konulu konferansa katılarak bir konuşma yaptı.

Rektör Prof. Dr. Murat Erman ve Siirt Valisi Ali Fuat Atik'in selamlama konuşmalarının ardından söz alan Malkoç, medeniyetlerin, insanlığın, milletlerin, devletlerin ayakta durmasının adaletle olduğunu söyledi.

Malkoç, "Adaletin olmadığı yerde huzur, barış olmaz. Kâinatla düzen arasında bizim inancımıza göre önemli ölçüde irtibat kurulmuştur. Özellikle Kur'an-ı Kerim'de geçen kavramlar vardır. Bunların başında adalet ve mizan gibi kavramlar geliyor. Örneğin Rahman suresinde, şöyle buyuruyor: 'Allah semayı yarattı, oraya bir mizan koydu, siz yeryüzünde ölçüsüzlük yapmayın, mizanı çimemeyin.' İnsanoğluna emrediyor ve devamında da 'öyle ise yeryüzünde adaleti ayakta tutun ve mizanı bozanlara müsaade etmeyin.' diye, emrediliyor. İnsan, dünyada yaratılmışların en mükemmeli. İnsanın dışında yaratılmış ne varsa tümü insanın emrine verilmiştir ama insanı ayakta tutan yegâne şey de adalettir. O açıdan insan adaleti koruduğu müddetçe, yöneticiler adaletli olduğu müddetçe, o ülkede refah, huzur ve kalkınma olur. Dünya tarihine, demokrasi ve özgürlük taleplerine baktığımızda aranan şey adalettir." ifadelerini kullandı.

"PKK, FETÖ ve DEAŞ Türkiye'deki huzur ortamını zehirledi"

"Türkiye'de demokrasinin en büyük sorunu vesayet sistemidir." diyen Malkoç, "Aklınıza gelen yakın tarihe baktığınızda, hangi Başbakan veya Cumhurbaşkanı varsa TSK'nın içinden çıkan cuntacıların mağdurları olmuşlardır. Rahmetli Erbakan'ın yanında, 28 Şubat'ta bulundum. Bu ülkenin helal oyları ile Başbakan olmuş. Hacca gitti, dini bir vecibeyi yerine getrdi diye bir general kalktı küfretti. Dini değerlere de hakaret etti. Dönemin Genelkurmayı döndü dedi ki 'daha ağırını yapacağız!' Ya sen kimsin? Senin maaşını ayarlayan, atamanı yapan Başbakan bu; ama böyle bir sistem gördü Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Başbakan iken kendi kız çocuklarını bu ülkede okutamadı. Niye? Başörtüsü yasağı varmış. Hocalar daha iyi bilir, bu yörede Kürtçe türkü dinlediği için karakola götürülüp ardından mahkemeye sevk edilip tutuklananlar oldu. Çok şükür, Türkiye bu dönemleri geride bıraktı. Fail-i meçhuller veya işkenceler, çok şükür önemli mesafeler alındı ama bu gidişatı zehirleyen bir şeyler oldu. Oda PKK, FETÖ ve DEAŞ. Bunlar Türkiye'deki huzur ortamını zehirledi." şeklinde konuştu.

"Görevimiz Türkiye'de hak arama kültürünü yaygınlaştırmak"

Ombdusmanlık sisteminin kamu hizmetlerinde kaliteyi arttırmayı hedeflediğini belirten Malkoç, şikâyetler için hiç bir masraf veya vergi alınmadığını belirterek şikâyetlerin altı ay içerisinde sonuçlandırıldığını söyledi.

Kamu Denetçiler Kurumunun amacını anlatan Malkoç, şunları söyledi:

"2010 yılında önemli değişiklikler yapılırken, Kamu Denetçiler Kurumu da ihdas edildi. Ne iş yapar bu kurum? İdarenin, her türlü işlem ve eylemleri ile tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı adalet anlayışı içerisinde ve hakkaniyete göre denetler. Bunun pratiği nedir? Belediye hizmet verir, yol, su getirme veya elektrik idaresi, sayaç takıyor veya hastaneye gidiyorsunuz. İşte hastanedeki eksiklik olduğu zaman, eğitimde hata ve kusur olduğu zaman veya oradaki kamu görevlileri size düzgün davranmadıkları zaman, devlet diyor ki 'Ben bu hizmetleri yapıyorum ama eksiğim noksanım varsa veya görevlendirdiğim, maaşını size hizmet etsin diye verdiğim memurlar hata yapıyorsa, bu kurumu kurdum, kuruma bildirin.' Niyeti nedir, Kamu Denetçiler Kurumunun? Verilen hizmetin kalitesini yükseltmek. Bizim birinci görevimiz Türkiye'de hak arama kültürünü yaygınlaştırmak. Yani Siirt'te bulunan insanlarımızın, halkımızın, öğrencilerimizin, hocalarımızın bu anlamda itiraz etmelerini kamu idaresine karşı hak arama kültürlerini yaygınlaştırmak. Bir yönü ile de şeffaf bir idarenin gerçekleşmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz." dedi.

Malkoç, Siirt'ten çok az sayıda şikâyetin geldiğini ifade ederek, vatandaşın varsa şikâyetlerini hiç çekinmeden iletmelerini istedi.

Konferans bitiminde Rektör Erman, Malkoç'a Siirt halısına elif ve vav harfleri işlenmiş tablo hediye etti. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler