Bir dizi programa katılmak üzere Bitlis'e gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye'de hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

Bir dizi programa katılmak üzere Bitlis'e gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Bitlis Valisi Oktay Çağatay'ı makamında ziyaret etti. Ziyaret, şeref defterinin imzalanmasının ardından makamda devam etti. Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'u Bitlis'te ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Valilik ziyaretinde gazetecilere açıklamada bulunan Malkoç, Türkiye Kamu Denetçileri Kurumu'nun (TKD) idarenin işlem ve eylemleri, tutum ve davranışlarını insan hakları açısından denetleyen bir kurum olduğunu ifade etti.

Malkoç, "Türkiye'nin yeni kurumlarından birisidir. Ama çok önemli bir kurum. Devletimiz birçok hizmet alanında vatandaşımıza hizmet ediyor. Hastanesiyle, okullarıyla, belediyeleriyle... Şu işleyişle hizmetlerde eksik, noksan, kusur olunca veyahut da hizmet veren kamu görevlilerinde hatalar, tutum ve davranışlar, yanlışlıklar da olunca, bu kuruma müracaat edilsin diye TKD kuruldu. Yeni kurum olduğu için çok fazla bilinmiyor." dedi.

"Bizim hedefimiz kanunumuzda da yazdığı gibi idarenin hizmet kalitesini daha ileri noktalara taşımaktır" diyen Malkoç, "Hizmet kalitesini arttırırken verdiğimiz kararlarla idareye yol göstermek, yardımcı olmak, vatandaşın da kendisine tercüman olmak ve bu halkın avukatlığını yapıyoruz. Türkiye'de hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. İdareciler birçok hizmetleri verirken, doğru bildikleri ama vatandaşın düzeltilmesini istediği hususlar var. İşte onları bizim aracılığımızla yapması için bu kurum, anayasal bir kurum olarak kurulmuş." (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler