​Stokçulara ilk para cezası kesildi

​Bursa'da yapılan denetimlerde, bir binanın giriş katında çuvallarla istiflenmiş yaklaşık 35 ton patates ele geçirilirken, stok yaptığı belirtilen şahsa 14 bin TL para cezası verildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan denetimlerde, bir binanın giriş katında çuvallarla istiflenmiş yaklaşık 35 ton patates ele geçirildi.

Muhtarlar Toplantısı’nda stok yapılan depoların basılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasına müteakip bugün birçok ilde denetimler yapıldı.

Stokçuluk nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artışın önüne geçmeyi amaçlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hal Zabıta ekipleri ve Tarım A.Ş. Denetim ekibi, Yıldırım ilçesi Karapınar Mahallesi’ndeki bir evin giriş katındaki dükkanın tüm camlarının yeşil örtü ile kaplanmasından şüphelendi. Dükkan sahibine ulaşamayan ekipler, olası bir gerginliğin yaşanmaması için Yıldırım İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan güvenlik desteği istedi. Jandarma ekiplerinin de gelmesinin ardından kapısı açılan dükkanın içinde çuvallarla istiflenmiş yaklaşık 35 ton patates ele geçirildi.

Konya’dan getirdiği patatesleri burada depoladığı ileri sürülen vatandaşa, ‘hal dışı toptan satış yapmak’ suçundan 14 bin TL para cezası kesildi. Patateslerin Hal Derneği Komisyonu tarafından belirlenecek rakam üzerinden satın alınıp, hal fiyatları doğrultusunda satışının yapılacağı belirtildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, özellikle son günlerde beklenmedik fiyat artışlarının bir nedeninin de stokçuluk olduğunu belirterek, bu konuda denetimleri sıklaştırdıklarını söyledi.

Stokçuluk nedeniyle meyve sebze fiyatlarında artışa yol açanlarla ilgili denetimlerin süreceğini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, stok yapılan depolara baskın düzenleneceklerini söyledi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler