Adıyaman İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Mevlid-i Nebi etkinliğinde konuşan Profesör Doktor Ramazan Altıntaş, gençlerin mutlaka din eğitimi almaları gerektiğini ifade etti.

Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında farklı etkinliklerle kutlanan Mevlid-i Nebi programları devam ediyor.

Adıyaman İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi. Programda konuşan Necmeddin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Ramazan Altıntaş, gençlerin mutlaka din eğitimi almaları gerektiğini ifade etti.

Hazreti Peygamberin Cenab-ı Allah tarafından alemlere rahmet olarak gönderildiğini aktaran Altıntaş, "Cenab-ı Allah’ın Ayet-i Kerimede 'Ey Peygamberim biz seni âlemlere müjdeleyici olarak gönderdik.' Biz peygamber efendimiz aleyhisselatu vesselam'ın bugün sadece anmıyor. Aynı zamanda anlamaya da çalışıyoruz onun getirmiş olduğu değerler sistemi kavramaya ve hayatımıza taşıma mücadelesi veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Altıntaş daha sonra şöyle devam etti: "Efendimiz aleyhisselatu vesselam, ‘Ben atam İbrahim aleyhiselamın duası, Hazreti İsa aleyhiselamın müjdesi ve annemin rüyasıyım.’ diyordu. Hazreti İsa aleyhiselamın ‘Ben gidiyorum zamanın efendisi gelsin diye gidiyorum' dediği Hazreti Muhammed aleyhiselamdır. Şimdi biz burada bütün bir insanlığa rahmet elçisi olarak gönderilen Hz Muhammed Aleyhisselam'ın konuşuyoruz ve onun ümmeti olmakla gurur duyuyoruz."

"Gençlik bahar mevsimine benzer"

Gençlik çağının çok önemli ve verimli bir çağ olduğunu ve bu çağın malayani işlerle kaybedilmemesi gerektiğini ifade eden Altıntaş, "Gençlik çağı dediğimiz çağ bir mevsime benzer. Bahar ayları tabiatın canlandığı, çiçeklerin açtığı ve tabiatta güzel kokuların çevreye saçıldığı bir mevsimdir. Gençlikte böyledir, gençlik insan hayatının en kritik dönemidir. Ama aynı zamanda en problemli dönemidir de onun için Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam bir Hadis-i Şerif’lerinde gençler ile ilgili şu tavsiyede bulunuyor ‘İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini bilin.’ diyor. Biz unutmayalım geleceğimizi bu gençlik çağımızda kazanacağız ya da ya da kaybedeceğiz. Onun için bu dönemi en güzel bir şekilde anlayabilmemiz gerekiyor. Gençlerimizin mutlaka din ile diyanet ile tanışmaları gerekir." dedi.

"Hazreti Muhammed gençliğinde de çok ince düşünürdü"

Hazreti Muhammed’in henüz 21 yaşlarında iken henüz kendisine Peygamberlik gelmemiş olmasına rağmen Mekke’nin içerisinde bulunduğu kaotik durumdan kurtulması için çaba harcadığını ve arkadaşlarıyla bir araya gelerek Hılfu’l Fudul teşkilatını kurduğunu hatırlatan Altıntaş, "Diğer taraftan baktığımız zaman Hz Peygamber aleyhisselatu vesselam Mekke'de onun yaşadığı dönemde İslam öncesi dönemde karanlık bir çağrı yaşıyordu. Sokaklar güvenli değildi, Mekke'de hac ibadeti güvenlik içerisinde yapılmıyordu, kan davaları almış yürümüş, sokaklar güvenli değildi. Haksızlıklar yapılıyordu, malını mülkünü satan satıcılar müşterilerden ücretlerini alamıyorlardı. Kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü ve erkek kadın arasında cinsiyet ayrımcılığı yapılıyordu. Şimdi böyle bir dönemde Hazreti Peygamber aleyhisselatu vesselam Mekke'de temiz kalmış olan birkaç arkadaşıyla birlikte bir araya geldiler, Mekke'nin kalkınması, ilerlemesi güvenli bir yer olabilmesi için çalıştılar. Ticaretin, refahın sürdürebilmesi için güvenli olması lazımdır. İşte Hazreti Peygamber aleyhisselatu vesselam bir vatandaş olarak kendi topraklarında güvenin tesisi için sorumluluk duyuyordu. Abdullah Bin Cüda isimli temiz kalmış, saf, adalet ile idare eden, dürüst doğru olan o zatlar ile bir araya geliyor ve bir teşkilat kuruyor."

Programda Abdullah Bin Ümmü Mektum Görme Engelli Kur’an Kursu öğrencilerine Brail alfabesi ile yazılmış Kur’an-ı Kerim hediye edilirken, yürüme engeli olan 5 vatandaşa da tekerlekli sandalye hediye edildi.

Program yapılan dua ile son buldu. (Cemil Özdaş – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler