Tarım destekleme ödemelerine ilişkin konuşan Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Bekir Doğan, çiftçilerin istekli bir şekilde tarım yapabilmesi için desteklemelerin artırılması gerektiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere 490 milyon lira tarım destekleme ödemelerinin bugün başladığını duyurdu.

Konu hakkında İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, desteklemenin içinde mazot ve gübre desteği de varsa bunun sevindirici olduğunu ve desteklediklerini belirterek ancak desteğin zamanında ödenmesi gerektiğini söyledi.

Girdilerin yüksek olmasından dolayı desteklemelerin yeterli olmadığını savunan Doğan, çiftçilerin istekli bir şekilde tarım yapabilmesi için desteklemelerin artırılması gerektiğini kaydetti.

“Sıcak paranın gelmesi çiftçilerimize avantaj sağlıyor”

Doğan, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugünden itibaren çiftçilerimize 490 milyon TL tarım destekleme ödemelerinin yapılacağını açıkladı. Bu desteklemenin içinde mazot ve gübre desteği de varsa bu sevindiricidir. Çünkü şu anda ekim dönemidir ve ekim döneminde sıcak paranın destekleme olarak gelmesi çiftçilerimize bir avantaj sağlıyor. Özellikle vadeli ürün alan çiftçilerimiz için çok önemlidir. Hiç olmazsa çiftçilerimiz bir nebzede olsa bundan kurtulurlar.” dedi.

“İsteğimiz desteklerin zamanında ödenmesidir”

Ekim döneminde çiftçiye sıcak paranın gelmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Doğan, “Ancak bakanlığın desteklemesi kalem, kalem açıklanmamış. İsteğimiz, Batman bölgesinde özellikle buğday, mısır primi, birde mazot, gübre desteğinin bu zamanda ödenmesidir. Hububat döneminin ekim dönemidir. Bu ekim döneminden önce bu sıcak paranın gelmesi çiftçiler için avantajlı bir durumdur. Desteklemeler eğer mazot, gübre kapsamındaysa bakanlığın desteklemesini bizler destekliyoruz.” diye konuştu.

“Girdilerin çok pahalı olması nedeniyle destekler yetersizdir”

Desteklerin her yıl bakanlık tarafından bir ay öncesinden ödenmesinin daha uygun olacağını vurgulayan Doğan, “Günümüz şartlarında girdilerin çok pahalı olması nedeniyle bu destekler gerçekten yetersizdir. Bu nedenle çiftçilerimiz ürün ekip ekmemekte kararsızdır. Ekim yapanlarda eski yıllardaki gibi çok neşeli bir şekilde ürün ekimi yapmayacaktır. Toprağı çok seven çiftçilerimizin artık o eskisi gibi neşeli bir şekilde ekim hevesi kalmamıştır. Çiftçilerimizin daha neşeli ve istekli bir şekilde tarım yapabilmesi için ya girdilerin düşürülmesi ya da desteklemelerin artırılması lazım. Çünkü bu desteklemeler çiftçilerimizin derdine tamamen derman ve yeterli olmuyor. Dolayısıyla destekler biraz daha artırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Ziraat mühendisleri alımı yapılmalı”

Bir an önce ziraat mühendislerinin alımının da yapılması gerektiğini aktaran Doğan, son olarak şunları söyledi: “Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi olarak bir talebimiz var. Son iki yıldır neredeyse hiç ziraat mühendisi alınmadı. Alınsa da çok az alındı. Fakıbaba döneminde 3 bin kişilik bir kadro dönemi vardı, ondan sonra bir ses çıkmadı. Alım neden yapılmadı, bundan neden vazgeçildi bilmiyoruz. Ama bununla ilgili de bir açıklama ve atama bekliyoruz.”(Mehmet Fatih Akgül - İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler