Beykoz Kardeşlik Platformundan Yemen açıklaması

​Beykoz Kardeşlik Platformu, Yemen’de yaşana insani krize dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı.

Aralarında İHH, Peygamber Sevdalıları Vakfı, Erbakan Vakfı, ÖNDER, Eğitim Bir-Sen gibi 17 farklı STK’nın bulunduğu Beykoz Kardeşlik Platformu Yemen’de yaşanan insani krize dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

İHH Beykoz temsilciliği öncülüğünde Cuma namazı sonrası düzenlenen basın açıklamasını İHH Beykoz Şube Başkanı Uğur Yoleri okudu.

Yemen'in 2015 yılından beri bombardıman altında olduğunu vurgulayan Yoleri, bombardımanda hastane, okul, servis arabaları, baraj, cenaze meclisleri vurulduğunu, ülkenin alt yapısı tamamen olduğunu belirtti.

"Her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor"

Yoleri, "Yemen'de 50 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu sayı giderek artıyor. Yüz binlerce insan yerinden durmandan ayrılmak zorunda kaldı. Yemen'de salgın hastalık ve açlık baş göstermiştir. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre dünyanın en büyük kolera vakası yaşanıyor. Olan mazlum insanlara ve günahsız çocuklara olmuştur. Gün geçmiyor ki açlıktan çocuklar ölmesin. Her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor." dedi.

Yoleri, açıklamasında şunları söyledi: "Ülkenin nüfusu 28 milyon, yaklaşık 22 milyon Yemenli yardıma muhtaç durumda. Ülkeye yapılan yardımlar da yine Suudi rejimi tarafından engelleniyor. Halk yaprak yiyerek beslenmeye çalışıyor. Dünya bu yaşananlara karşı sessizliğini koruyor. Hiçbir Müslüman devletin durumu düzeltme çabası olmaması da ayrıca düşündürücüdür.  Birkaç yardım kuruluşunun dışında ülkeye insani yardım ulaşmıyor. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği tarafından engellenmektedir. Her geçen gün hayat bir kez daha çekilmez hal almaktadır. Hem dünya hem de İslam ülkeleri bu vahşet karşısında sağır ve dilsiz rolünü oynamaktadır. Filistin’e zerre yardım yapmayan, İsrail ile aleni bir şekilde işbirliği yapan, Mısır’da Sisi’yi destekleyip yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan, 15 Temmuz darbe girişimine destek veren, bizim ülkemizde kendi vatandaşı olan bir gazeteciyi dahi hunharca öldüren Suudi yönetimi Trump ile dans edip İslam dünyasıyla resmen alay ediyorlar." (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler