Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Naci Helvacı, öğretmenlerin, özgüvenini kazanmış nesiller yetiştirmek zorunda olduklarını söyledi.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki Büyükşehir Öğretmen Evi'nde öğretmenlerle ilgili bir program düzenlendi.

Öğretmenlik mesleğinin önemine dair şiirler seslendirilmesinin ardından Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Naci Helvacı, katılımcılara hitap etti.

Eğitimin, doğdukları ilk günden itibaren bütün insanları kapsadığını anlatan Helvacı, öğretmenlerin bulunduğu konumun önemli olduğunu söyledi.

Helvacı, "Dünyada en çok yayımlanmış uluslararası makaleler, sanat, edebiyat, bilim ödülleri ve patenti alınmış buluşlar… Bunların hiçbirinin eğitimsiz sağlanması mümkün değil. Biz önce bölgenin güçlü bir devleti sonra da bütün unsurlarıyla bir dünya devleti olmak istiyoruz. Bunu sizlersiz sağlama şansımız yok." dedi.

"Özgüvenini kazanmış nesiller yetiştirmek zorundayız"

Öğretmenlerin, özgüvenini kazanmış nesiller yetiştirmek zorunda olduklarını dile getiren Helvacı, şunları söyledi:

Sınav yaklaşımını bir takıntı haline getirmeden çocuklarımızın tümünün, bütün çiçeklerin eğitimine odaklanmamız gerek. Burada ana unsur, kendi özgüvenini kazanmış, ayakları üzerinde durabilen, derdini, yakınmasını ve istediğini Türkçe'mizle en iyi şekilde ifade edebilen nesiller yetiştirmek zorundayız. Yoksa toplumun yüzde 5'i, 10'u, 20'sine, her neyse özel ihtimam gösterip geriye kalanını bıraktığınız zaman o toplumun bütün alanlarda çöküntüye düştüğünü görürsünüz.

"Sevgimizi veremediğimiz öğrencimize bilgimizi asla veremeyiz"

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ise "Hiçbir zaman unutmayalım ki sevgimizi veremediğimiz öğrencimize bilgimizi asla veremeyiz. Bizim bir sözümüz dahi bir öğrencimizi vatan haini yapabilir. Bizler, sevgi ve fedakârlık mesleğinin mensuplarıyız. Bizler sınıfa girdiğimiz zaman empati yapmalıyız. Kendi öz evlatlarımız ve kendi kardeşlerimiz için neyi istiyorsak bize emanet edilen çocuklar için de aynı şeyleri istemeliyiz. Hiçbir zaman unutmamalıyız ki bugün ayağımıza batan dikenler var ise öğretmenler olarak bu dikenler ya bizim ıslah edemediklerimiz ya da ihmal ettiklerimizdir. Dolayısıyla bu kutsal mesleğin hakkını verebilmek için gece gündüz fedakârlık yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. (Hamza Adiyaman - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler