​

​24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan Şuurlu Öğretmenler Derneği Siirt Şube Başkanı Murat Kalkan, öğrencilerine çağrıda bulunarak, hediye almak yerine Yemen'deki çocuklara bağışta bulunmalarını istedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan İbrahim Hakkı Kız İmam Hatip Ortaokulu Müdürü ve Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Siirt Şube Başkanı Murat Kalkan, öğrencilerine anlamlı bir mesaj yollayarak, kendilerine alacakları hediyeler yerine Yemen’de açlık sıkıntısı yaşayan çocuklara bağışta bulunmalarını istedi.

“Öğretmenin amacı salih nesiller yetiştirmek için uğraşmak olmalıdır”

"Şuurlu ve ideal bir öğretmenin amacı salih nesiller yetiştirmek için uğraşmak olmalıdır." diyen Kalkan, İslam’ın ilk öğretmeni Hazreti Muhammed’in "oku" emrine binaen bir ümmet meydana getirdiğini söyledi.

Kalkan, “Öğretmenliğin, toplumdaki insanları ve öğrencileri iyiliğe doğru yön verme sanatıdır. Şuurlu ve ideal bir öğretmenin amacı, salih nesiller yetiştirmek için uğraşmak olmalıdır. Tarihe baktığımız zaman en büyük örnek öğretmen olarak biz kimi görüyoruz? Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) görüyoruz. Allah’tan kendisine vahiy olarak gelen ve ilk emri oku olan ayeti insanlığa öğretendir. O oku emrine binaen koca bir ümmet meydana getirmiştir. Peygamber Efendimizin yetiştirdiği kirşlerden örnek verecek olursak ilk akla gelen sahabe, Mus’ab Bin Umeyr’dir. İslam tarihinde de Peygamber Efendimizden sonra akla gelen ilk şahsiyettir. Müslüman olmadan önce Mus’ab Bin Umeyr’in hayatına baktığımızda meclislerin olmazsa olmazıydı. Belagati çok iyi olduğu için meclis toplandığı zaman mutlaka Mus’ab-ı çağırırlardı. Mus’ab İslam’ı seçtikten sonra Peygamber Efendimiz yeteneklerini ve belagat özelliğin keşfediyor ve onu Medine’ye gönderiyor ve İslamiyet kısa bir sürede Medine’nin tamamında yayılıyor.” ifadelerin kullandı.

"Önemli olan bizim öğrencelerin kalbine neyi koyacağımız"

"Öğretmenlerin en büyük görevi, öğrencelerine hem dini hem de dünyevi ilimleri vererek salih bir nesil yetişmesini sağlamaktır." diyen Kalkan, "Şu an öğretmenlikle ilgili önemli olan bizim öğrencelerin kalbine neyi koyacağız? Eğer biz öğrencilerimizin kalbine Allah, Peygamber ve vatan sevgisini koymazsak ve onları ahlaklı ve dürüş bireyler olarak yetiştiremesek bizler mesleğimizi ne kadar doğru icra etmiş oluruz? Sadece bilim noktasında öğrencelerimizi eğitir isek öğrencilerin diğer kanadını kırık bir şekilde bırakmış oluruz. Hem dünyevi ilimler hem de İslam ilimler öğrencilere verilmeli ki çocuklarımız iki yönden kâmil bir şekilde yetişebilsin, öğretmenlerin en büyük görev öğrencelerine hem dini hem de dünyevi ilimleri vererek salih bir nesil yetişmesini sağlamaktır." şeklinde konuştu

"Bizim için en büyük hediye öğrencilerimizin ahlaklı ve dürüst olmalarıdır"

"Bizim için en büyük hediye yetiştirdiğimiz öğrencilerin ahlaklı, düzgün, yalan söylemeyen, diğer güzel ahlaki davranışları yerine getiren bireylerin yetişmesidir." diyen Kalkan, "Öğretmenler günü olduğu zaman alışıla gelmiş bir durum var. O günde öğretmenlere ufak tefek hediyeler getirtilir; fakat biz bu öğretmenler gününde şunu yaptık. Öğrencilerimize, 24 Kasım öğretmenler günü için öğretmenlerimize herhangi bir hediye göndermeyip onun yerine Yemen'e bağış yapabilirsiniz. Şeklinde bir mesaj yolladık. Çünkü şu anda ümmetin kanayan yarası ve büyük bir zulüm haline gelmiş, günde 130 çocuğun öldüğü bir Yemen’imiz bulunmakta, her gün insanlar orada açlıktan ölüyorlar. Bu vesile ile öğrencelerimize bir mesaj çekerek, 'bizlere hediye getirmeyin Yemen’e bağış yapın.' dedik Bizim için en büyük hediye yetiştirdiğimiz öğrencilerin ahlaklı, düzgün, yalan söylemeyen, hırsızlık yapmayan, dürüst ve diğer güzel ahlaki davranışları yerine getiren bireylerin yetişmesidir. Bu bizim için en büyük hediyedir." ifadelerini kullandı. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler