Cumhurbaşkanı: Akdeniz’de siyasi hâkimiyet kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Akdeniz’de, kimi ülkelerin kendi iç meseleleriyle uğraşmasını fırsat bilerek, hakları olmayan alanlarda ekonomik ve siyasi hâkimiyet kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz’de, kimi ülkelerin kendi iç meseleleriyle uğraşmasını fırsat bilerek, hakları olmayan alanlarda ekonomik ve siyasi hâkimiyet kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Türkiye olarak ne Doğu Akdeniz’de ne de diğer bölgelerde kendi tezlerimizden en küçük bir taviz vermeyecek, milletimizin ve dostlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız.” dedi.

Konuşmasında; hem iç siyasette hem de bölge ve dünyada önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemden geçildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz’de, Ege ve Kıbrıs’taki haklarımız meselesi, eskiden beri Türkiye’nin üzerinde hassasiyetle durduğu konulardır. Son dönemde hidrokarbon arama faaliyetleri sebebiyle, bu bölgedeki sorunlar çok daha büyük çıkar çatışmalarının konusu olmaya başlamıştır. Arkasına kimi Avrupalı devletleri alan Yunanistan’ın ve onunla birlikte hareket eden Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin pervasız davranışları, en başta kendileri için bir tehdit ve tehlike kaynağı hâline gelmiştir.” dedi.

“Doğu Akdeniz ve diğer bölgelerde kendi tezlerimizden en küçük bir taviz vermeyeceğiz”

Uluslararası ilişkilerde fırsatçılık tehlikesine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akdeniz’de, kimi ülkelerin kendi iç meseleleriyle uğraşmasını fırsat bilerek, hakları olmayan alanlarda ekonomik ve siyasi hâkimiyet kurmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.”

Mülteci akını karşısında adeta tir tir titreyenlerin, konu petrol, doğal gaz ve siyasi rant olduğunda birden aslan kesildiklerini de kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlığa karşı vazifelerini yerine getirmeyenlerin, ekonomik çıkar için tüm kuralları ve uygulamaları zorlamaları riyakârlıktır. Geçmişte bize de defalarca oynanmış bu oyunlara artık karnımız toktur. Türkiye olarak ne Doğu Akdeniz’de ne de diğer bölgelerde kendi tezlerimizden en küçük bir taviz vermeyecek, milletimizin ve dostlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız.” şeklinde konuştu.

“Karadeniz’in bir an önce ‘barış denizi’ hâline gelmesini istiyoruz”

Karadeniz’de ise bir başka gerilimin giderek tırmandırıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Rusya ile Ukrayna arasında uzun zamandır yaşanan, ancak bir süredir durgunlaşmış gibi gözüken hadiselerin yeniden alevlenmiş olmasından üzüntü duyuyoruz. Hem Rusya’yı hem de Ukrayna’yı yakın dostu olarak gören, her ikisiyle de kurduğu derin iş birliğini geleceğe taşıma gayretinde bir ülke olarak, Karadeniz’in bir an önce 'barış denizi' hâline gelmesini istiyoruz. Bunun için Rus ve Ukraynalı dostlarımıza, sorunlarını diyalog yoluyla çözmeleri çağrımızı tekrarlıyoruz.”

“Ekonomide yaz aylarında maruz kaldığımız saldırıların olumsuz etkilerini siliyoruz”

Ekonomide yaz aylarında maruz kalınan saldırıların olumsuz etkilerinin yavaş yavaş silindiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim ikliminin, bu olumlu gidişi gölgelemesine izin vermeyeceğiz. Bazı kesimlerin hâlâ tereddütle yaklaştıklarını, yatırımları ve harcamaları konusunda ‘bekle-gör’ politikasına devam ettiklerini görüyoruz. Hâlbuki gün, bekleme değil, tam tersine fırsatları değerlendirme günüdür.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyetimizin bizden önceki 79 yılında yapılanlardan katbekat fazla hizmeti, 16 senede ülkemize ve milletimize kazandırmayı başardık. Eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, ulaşımdan tarıma, sanayiden sosyal yardımlara kadar her alanda Türkiye’ye adeta çağ atlattık.” ifadelerini kullandı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler