​"Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı", yerli ve yabancı paydaşlar ve ziyaretçilerin katılımıyla Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde başladı.

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Discover Events iş birliğinde gerçekleştiriliyor.

Etkinliğe, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Filistin Ulusal Ekonomi Bakanı Abeer Odeh, SMIIC Yönetim Kurulu Başkanı Saad Bin Othman Al Kasabi, ICDT Genel Direktörü El Hassane Hzaine, dünyaca ünlü İngiliz Müslüman müzisyen Yusuf İslam (Cat Stevens) gibi tanınmış simalar katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan zirvenin açılışında konuşmaların yanı sıra kum sanatı videosu gösterimi de gerçekleştirildi.

Helal Expo Fuarı'na helal gıda, finans, turizm, kozmetik, tıp, kimya, ambalaj, makine ve tekstil gibi birçok sektörden 250'yi aşkın ulusal ve uluslararası, yerli ve yabancı firma katılıyor. Uluslararası katılımcı ülke sayısının her geçen yıl arttığı Helal Expo'nun yüzde 40'ını yabancı katılımcılar oluşturuyor.

Katılımcı Ülkelerarasında Afganistan, Ürdün, Arnavutluk, Endonezya, İran, Pakistan, Bangladeş, Hırvatistan, Cezayir, Fas, Filistin, Katar, Lübnan, Kosova, Malezya, Nijerya, Libya, İspanya, Hindistan, Güney Kore, Belçika, Hollanda, Avusturya, Fransa, İngiltere, Tayland ve Suudi Arabistan gibi ülkeler bulunuyor.

Açılışta, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati ile Ticaret Bakan Yardımcısı Batur'a ve sponsorlara günün anısına plaket takdim edilirken, Yusuf İslam'a ise Dünya Helal Zirvesi Barış Ödülü verildi.

Dünya Helal Zirvesi 2 Aralık'a kadar oturum ve panellerle devam edecek. (Nizamettin Aşkın- İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler