Beyin ölümü gerçekleşen hasta 3 kişiye umut oldu

Gaziantep’te beyin kanaması geçirmesinin ardından beyin ölümü gerçekleşen 63 yaşındaki yaşlı adamın bağışlanan organları, nakil bekleyen 3 hastaya umut oldu.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde beyin kanaması geçirmesinin ardından beyin ölümü gerçekleşen 63 yaşındaki yaşlı adamın bağışlanan böbrekleri ve karaciğeri, organ bekleyen hastalara nakil edilmek üzere alındı. Yaşlı adam, organları ile nakil bekleyen 3 hastaya umut oldu.

Gaziantep’te beyin kanaması geçiren S.K. (63) Şehitkamil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede beyin ölümü gerçekleşen S.K’ nın organları, yakınları tarafından bağışlandı. Bunun üzerine özel bir hastaneye sevk edilen S.K’nın böbrekleri ve karaciğeri, organ bekleyen hastalara nakil edilmek üzere hastanenin Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Yağcı tarafından gerçekleştirilen ameliyatla alındı.

Alınan organlardan böbrekler Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesine, karaciğeri ise de Adana Şehir Hastanesine gönderildi.

Gerçekleştirilen operasyonla ilgili bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Yağcı, “63 yaşındaki hastanın, beyin kanaması nedeniyle getirildiği hastanede yapılan müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Ailesinin organları bağışlamak istediğini belirtmesi üzerine adeta saniyelerle yarışarak, organların ihtiyaç sahiplerine ulaşması için seferber olduk. Ölen bu kişinin böbrekleri ve karaciğerinin 3 kişiyi hayata bağlayacak olması sevindirici. Ailenin bu davranışı herkese örnek olmalı. Organ bağışı konusunda bilinç artmalıdır. Bağış bekleyen binlerce hasta var. Bu insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için organ bağışına ihtiyaç duyuyor. Onlara umut olabilmek için organ nakline “evet” demek gerek." dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler