Dicle Üniversitesi kampüs alanında yaşananlar tepkilere neden oluyor

​Diyarbakır Dicle Üniversitesinin kampüs alanında çekilen görüntüler, bazı öğrencilerin ahlak sınırını açıkça aştığını, uyuşturucu ve alkol kullandığını gözler önüne sererken, yaşananlar tepkilere neden oluyor.

Yüzölçümü itibariyle bölgenin en büyük üniversitelerinden olan Diyarbakır Dicle Üniversitesinin kampüsündeki ağaçlık alanda çekilen görüntüler hem dışarıdan gelenlerin hem de bazı öğrencilerin aşırı derecede yakınlaşarak ahlak sınırını aştığını, uyuşturucu ve alkol kullandığını gözler önüne serdi.

Genç nesilleri topluma faydalı birer birey olarak yetiştirme görevi verilen üniversitelerde, zaman zaman skandal görüntüler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Diyarbakır Dicle Üniversitesinin kampüs alanında çekilen görüntüler ahlak ve edep sınırlarının aşıldığını, uyuşturucu ve alkol kullanıldığını gözler önüne sererken, polisin sorumluluk alanında bulunan söz konusu yerlerde gereken önlemleri alınamaması tepki çekiyor.

Hem dışarıdan gelenlerin hem de bazı öğrencilerin üniversiteye ait kampüs alanında bu kadar rahat hareket edebilmesi, ahlaksızlığı eğitim kurumlarına yerleştirme amacı güdüldüğünü gösteriyor.

Söz konusu görüntüler, üniversitede okuyan birçok öğrenciyi rahatsız ederken, bu durum velileri de endişelendiriyor. Veliler, yetkili mercilerin bir an önce harekete geçmesini bekliyor.

Kanunlarda yaşanan boşluklar nedeniyle yaptırım uygulanamıyor

Üniversite yetkilileri yaşananlara karşı yetersiz kaldıklarını ifade ederken bunun sebebini, üniversite alanının çok geniş ve bazı alanların kuytu ve gözlerden ırak olmasına bağlıyor.

Bazı duyarlı öğrencilerin ve İLKHA muhabirlerinin ulaştığı görüntülerde, ormanlık alanlarda üniversite öğrencisi olduğu tahmin edilen kız ve erkek öğrencilerin ahlak sınırını açıkça aştığı görülüyor.

Söz konusu alanlarda ayrıca, alkol şişeleri ve uyuşturucu içiminde kullanılan ve "kova" diye tabir edilen düzenekler görülüyor. Ağaçların sık olduğu alanların belirli yerlerine bırakılan sünger yataklar da dikkatlerden kaçmıyor.

İddialara göre bazı kız öğrenciler bilinçli bir şekilde üniversitede fuhuş bataklığına sürükleniyor. Bu durum, ahlaksızlığı eğitim kurumlarına yerleştirme amacı güdenlerin ekmeğine adeta yağ sürüyor. Öyle ki kimi öğrenciler ahlak ve edep sınırlarını ormanlık alanda gizli bir şekilde aşarken, bazıları ise çevreye aldırış etmeden bunu alenen yapıyor.

Polis: Oraya gelirsek sizin başınız yanabilir

Duruma tepki gösteren öğrenci ve yetkililer ise sadece verdikleri tepkiyle kalıyor. Çünkü durumun polise ve üniversite yetkililerine bildirilmesine rağmen kanunlarda yaşanan boşluklar nedeniyle söz konusu ahlaksızlığa yönelik herhangi bir yaptırım uygulanamıyor.

Bazı üniversite öğrencileri, üniversitede karşılaştıkları gayri ahlaki ilişkileri müşahede ettiklerini, polisi arayarak durumu bildirdiklerinde ise aldıkları cevap karşısında şok olduklarını ifade ediyor.

Öğrenciler, söz konusu davranışları polise ihbar ettiklerinde, "Biz ihbarınız üzerine oraya gelirsek sizin başınız yanabilir!" cevabıyla karşılaştıklarını belirtiyor.

Üniversitede ciddi bir güvenlik açığının olduğuna dikkat çeken öğrenciler, ahlaksızlığın bilinçli bir şekilde alenen işlendiğini ve diğer öğrencilerin de buna yönlendirilmeye çalışıldığını ifade ediyor.

Söz konusu ahlaksızlıkları sadece öğrenciler işlemiyor

Üniversite kampüsünün ağaçlık alanlarındaki ahlaksız davranışlar sadece öğrenciler tarafından işlenmiyor. Denetimli serbestlik kapsamında üniversitede temizlik yapan bazı mahkûmlar, üniversitenin bazı özel güvenlik görevlileri, bazı hastane personeli ve hasta yakınlarının da aynı ahlaksızlığı yaptığı gelen bilgiler arasında.

Üniversite yetkilileri: Önlem almada yetersiz kalıyoruz

Üniversite yetkilileri ile yapılan görüşmelerde yetkililer, denetimli serbestlik kapsamında gelen kimi mahkûmların ve bazı güvenlik görevlilerinin de söz konusu fiilleri işlediğini doğrularken, tespit edilenlerin kolluk kuvvetlerine bildirildiğini ve üniversiteden uzaklaştırıldıklarını belirtti.

Üniversite alanının büyük olması ve kuytu alanların bulunmasının dezavantajına değinen yetkililer, alınan önlemlere rağmen yetersiz kalındığını ifade etti.

Bazı kişilerin uyuşturucu kullandığının tespit edilerek durumun polise bildirildiğini aktaran yetkililer, kullanılan uyuşturucunun miktarının az olması ve satıcı pozisyonunda olmamaları nedeniyle söz konusu şahısların serbest bırakıldığını anlattılar.

Denetimli serbestlik kapsamındaki işçilerden itiraf!

Denetimli serbestlik kapsamında üniversitede çalışan bazı mahkumlar da yaptıkları ahlaksızlığı itiraf etti.

İLKHA muhabirinin sorularına cevap veren mahkumlardan bazıları, "Üniversitede 3-5 saat çalıştıktan sonra etrafı denetliyoruz. Ortam müsait olduktan sonra ormanlık alana gidiyoruz. Alkolümüzü içiyor ve uyuşturucumuzu kullanıyoruz. Bazen ağaçlık alana kız götürdüğümüz de oluyor. Akşamları da uyuşturucu madde satıyor ve hırsızlık yapıyoruz. Bizim hayat hep böyle geçiyor." diyerek yaptıklarını adeta itiraf ettiler.

Gereken önlemler alınsın

Söz konusu görüntüler, üniversitede okuyan birçok öğrenciyi rahatsız ederken, bu durum velileri de endişelendiriyor. Veliler, yetkili mercilerin bir an önce harekete geçmesini bekliyor.

Yaşanan tüm bu gelişmeler üniversitede güvenlik açığını ortaya koyarken kamuoyu, başta kolluk kuvvetleri olmak üzere üniversite yetkililerini gereken önlemleri almasını istiyor. (Hamza Adiyaman,  Muhammed Said Aksoy - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler