Dicle Elektrik termal kameralarla bakım-onarım çalışması yapıyor

Dicle Elektrik Dağıtım Sistem İşletme Müdürü Ahmet Seçkin Türk, termal kameralarla arıza önleyici bakım-onarım çalışması yaptıklarını söyledi.

Dicle Elektrik Dağıtım Sistem İşletme Müdürü Ahmet Seçkin Türk, son 2 yılda dağıtım bölgesinde kesintilere yol açan arıza sayısının yüzde 30 azaldığını belirterek termal kameralarla bölge genelinde arıza önleyici bakım-onarım çalışması yaptıklarını belirtti.

Yaz aylarında tarımsal sulama ve klima kullanımı, kış aylarında ise ısınma nedeniyle gerçekleşen aşırı tüketimin şebekede yarattığı tahribatın diğer tüketicileri de olumsuz yönde etkilememesi için bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Türk, son 10 ayda 7 bin 124 kilometre alçak ve orta gerilim iletim hattında bakım yapıldığını açıkladı.

Düzenli yapılan bu bakımlarla birlikte kaçak kullanımın önüne kısmen de olsa geçildiği belirten Türk, son 2 yılda dağıtım bölgesinde kesintilere yol açan arıza sayısının ise yüzde 30 oranında azaldığını vurguladı.

"Arıza sayısı yüzde 30 azaldı"

2018 yılının ilk 10 ayında yapılan bakım ve onarım çalışmaları hakkında bilgi veren Türk, "Ocak ayından ekim ayının sonuna kadar geçen 10 ay içerisinde ekiplerimiz 4 bin 191 kilometre orta ve 2 bin 933 kilometre de alçak gerilim hattı olmak üzere toplam 7 bin 124 kilometre hatta bakım çalışması yaptılar. Aynı süre içerisinde çoğunluğu mevsim geçişlerinde olmak üzere 3 bin 816 trafo postası bakımı ve 943 adet de dağıtım merkezi (DM) ve kesici ölçü kabini (KÖK) binasının bakımı gerçekleştirildi. Ayrıca olası arızalara meydan vermemek adına tüm illerimizde bulunan gelişmiş termal kameralar sayesinde 1.001 lokasyonda kontroller yapılarak arıza oluşturması muhtemel noktalara müdahale edilerek olası arızalar, daha gerçekleşmeden önlendi. Yatırımların yanında yapılan rutin ve arıza önleyici bakım çalışmaları sonucunda son iki yılda arıza sayıları yaklaşık yüzde 30 oranında azalmış bulunuyor." dedi.

"Arıza sayımızı minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz"

Türk, son olarak şunları söyledi:

"Amacımız, Müşterilerimize Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan Hizmet Kalitesi Yönetmeliğinde yer alan standartlarda kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamaktır. Yaptığımız yatırım ve bakım çalışmaları ile her yıl azalmakta olan arıza sayımızı minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz’’ ifadelerini kullandı. (Muhammed Said Aksoy – İLKHA)

 

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler