​TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, 2017 ile 2018 yılları arasında 73 bin kadının Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinden (ŞÖNİM) yararlandığını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK), Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolar Arası Birliği’nin (IPU) desteğiyle Mardin’de "Siyasette Kadın Çalıştayı" düzenledi.

Çalıştaya, 40’ın üzerinde milletvekilleri, UN Women ve IPU temsilcileri ile uzmanlar katıldı. İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) finansman desteği ile uygulanan "Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi" kapsamında düzenlenen çalıştay, 2 gün sürecek. Çalıştay, yapılan açılış konuşmaların ardından basına kapalı devam etti.

"73 bin kadın ŞÖNİM’lerden yaralandı"

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Canan Kalsın açılışta yaptığı konuşmada, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu çıkardıklarını hatırlatarak, "Kanunla korunan kişilere şiddet uygulayan kişiler hakkında koruyucu tedbirler ayrıntılı bir şekilde düzenlendi. 6284 sayılı kanun karşısında şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların çocukların aile bireylerinin bu kişilere yönelik şiddeti önlenmesi amacıyla Türkiye’nin 73 ilinde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri kuruldu. 2017-2018 yılları arasında toplamda 73 bin kadın bu merkezlerden yararlandı." dedi.

"Parlamentoda kararlı çalışmamız çok önemli"

Kalsın, sözlerine şöyle devam etti: "Parlamento, ülkemizdeki toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarının en önemli halkasıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik politikaların oluşturması kadın milletvekillerimize ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Ülkemizde ve dünyada kadın meseleleri önemli bir yer tutuyor. Hareket noktamız cinsler arası hak ve adaleti sağlamak ve kişiye hak ettiği adaleti sağlamak olmaktadır ve olacaktır. Kadınlar ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması en temel hakların sağlanması sadece insani hakların teslimi demek değildir. Aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmak için kritik önem taşımaktadır. Toplumsal cinsiyete duyarlı parlamento, yapısı, uygulamaları ve çalışma esası kadın ve erkeklerin ihtiyaçlarını eşit olarak karşılanması esasına dayalı parlamento olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla öncelikle bizim bu eşitliği sağlama konusunda parlamentoda kararlı çalışmamız çok önemlidir."

"2015 yılından bu yana çalışmalar yapıyoruz"

UN Women Ülke Direktör Vekili Sabine Freizer ise Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin hem globalde hem Türkiye’de kadınların siyasi katılımı ve liderliği alanında çalıştığını belirterek, "Birleşmiş Milletler Kadın Birimi olarak kadınların siyasetteki temsilinin artmasını, parlamentolar, yerel yönetimler ve siyasi partiler olmak üzere tüm karar alma mekanizmalarına dâhil olmalarını destekliyoruz. 2015 yılından bu yana Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında bu hedefe yönelik olarak çalışmalar yapıyoruz." dedi.

"Kadın parlamenterlerin oranı yüzde 17.4 oranında"

Parlamentolar Arası Birlik (IPU) Temsilcisi ve Proje Yöneticisi Zeina Hilal, "Kadınların parlamentoda temsili noktasında Türkiye’de önemli ilerlemeler kaydedildi. Kadın parlamenterlerin oranı yüzde 17.4 oranında. Bu yeterli değil ancak ilerlemeyi gösterir. Bu sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu. Parlamentolar toplumun bütününü eşit temsil eden bir profile sahip olmalıdır." diye konuştu.

"Finansal destek sağlıyoruz"

İsveç Büyükelçiliği İnsani ve Katılım Öncesi Mali Yardım Birim Müdürü Malin Stawe, İsveç’in toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çok taraflı küresel işbirliklerine imza attığını belirterek, şunları söyledi: "Özellikle kadınların ve kızların desteklenmesi İsveç’in önemli bir politikası. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle Türkiye’de kadınların siyasete katılımının artırılması projesine finansal destek sağlıyoruz."

"Birçok zorluğu el ele vererek aştık"

Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan da "Kadınlar, önlerindeki engeller kaldırıldığı takdirde her şeyi başarabileceklerdir. Kadın siyasetçiler olarak birçok zorluğu el ele vererek aştık. Engelleri kaldırdığımızda çok güzel çalışmalara imza atabileceğiz." Kan, Parlamentolar Arası Birlik temsilcisi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla Türkiye’yi yurt dışında temsil ettiklerini belirtti.

"Kadın haklarının korunması için çalışmalar yapılmaktadır"

Mardin Valisi Mustafa Yaman da açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Kadın erkek arasındaki farklılıklar eşitsizliğe dönüşmemelidir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinden en fazla etkilenen kadınlardır. Kadın haklarının korunması, geliştirilmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması konusunda kadınların toplumdaki yerini sağlamlaştırmak için çalışmalar yapılmaktadır."

Uluslararası sözleşmeler tartışılıyor

Siyasette Kadın Çalıştayı’nda, toplumsal cinsiyet eşitliği, Meclis bünyesinde yapılan cinsiyete duyarlı bütçeleme çalışmaları, cinsiyete duyarlı parlamentolar ve kadınlara yönelik şiddetin önlenmesiyle ilgili uluslararası sözleşmeler tartışılıyor.

Kadın siyasetçilerin liderliğinin ve parlamentolardaki kadın birliklerinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıları masaya yatırılıyor.

Siyasette kadın temsilinin önemi konusunda farkındalığın artmasını hedefleyen çalıştay, milletvekilleri arasında dayanışma ve birlikte çalışma kültürünü geliştirmeyi ve bilgi paylaşımını sağlamayı hedefliyor.

Çalıştay, milletvekillerinin, kadınların siyasette yer almasının toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkılarını tartışmalarını hedefliyor.

Çalıştayda aynı zamanda KEFEK’in önümüzdeki iki yılın stratejik planları, alt komisyon çalışmaları ve komisyonun toplumsal cinsiyete duyarlı kanunlar ve politikalar için Meclise nasıl destek vereceğinin tartışılması planlanıyor.

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu (GREVIO) Başkanı Prof. Dr. Feride Acar, CEDAW Komitesi Temsilcisi Lia Nadaraia, Sırbistan Parlamentosu Meclis Başkan Vekili Gordana Čomić ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon konuk konuşmacı olarak çalıştaya katıldı. (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler