Doğu Türkistan’da bir âlim daha hapishanede şehit oldu

​28 yıldır Çin zindanlarında olan Doğu Türkistan’ın tanınmış âlimlerinden Abdülkerim Abdülveli, şehid düştü.

Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Doğu Türkistan’ın tanınmış âlimlerinden Abdülkerim Abdülveli'nin (Kirem Qari) Çin hapishanesinde şehid düştüğünü açıkladı.

28 yıldır Çin zindanlarında esir tutulan Abdülveli'nin şehadetinin, İsveç’te yaşayan kardeşi tarafından da doğrulandığını belirten Oğuzhan, "1990 yılında mesnetsiz suçlamalarla tutuklanıp 12 senelik hapis cezasına çarptırılan büyük aydın, dini alim  Kirem Qari, 12 sene sonrası da cezası hukuksuzca uzatılıp tek kişilik karanlık koğuşta tutuluyordu. 28 sene sonra Çin zindanlarında şehit olduğu haberi İsveç’te ikamet eden kardeşi Mehmet Emin Abdulveli tarafından teyit edilmiştir. Milletimizin ve ailesinin başı sağ olsun. Alim öldü alem öldü. Camiamız derin üzüntü ve yas içindedir." dedi.

Kirem Qari’nin Doğu Türkistan’da büyük bir âlim ve aydın olduğunu, herkes tarafından sevilip sayılan biri olduğunu belirten Oğuzhan, şunları söyledi:

1990 yıllarında gençler arasında ve ana vatanımızın genelinde maddi ve manevi değerlerimize sahip çıkma konusunda ciddi bir uyanış hareketi başlatmıştı. Yaptığı eğitim ve terbiye çalışmaları kısa bir zamanda halkın her kesiminden kabul ve takdir toplamıştı. Büyük âlim Abdulkerim Abdulveli‘nin halk arasında yükselen saygı ve sevgisi, özellikle gençlerde üstada ve fikirlerine karşı artan teveccüh Çin yönetimini rahatsız etti. Yaptığı çalışmalarının tamamen barışçıl ve ilmi yönde olmasına rağmen işgalci Çin yönetimi 16 Mayıs 1990 yılında tutuklanıp bölücülükle suçlayarak kendisine 12 yıl hapis cezası verdi. Ancak bu 12 yıllık ceza bitmesine rağmen hukuksuz bir şekilde sürekli uzatılıp günümüze kadar esir tutulmuştur. Doğu Türkistan diasporası Abdülkerim Abdulveli hocanın Çin esaretinden kurtulması için BM’de çalışmalar yürüttü. Abdulveli’nin durumu hakkında İnsan Hakları İzleme Örgütü ve BM İnsan Hakları Komisyonu’nun toplantılarında, İslam işbirliği Teşkilatı gibi platformlarda gündeme getirilmişti. Ayrıca Uluslararası Af Örgütü 2014 yılının Nisan ayını  'Abdülkerim Abdulveli ayı' olarak ilan etmişti.

"İslam âleminin suskunluğu Çin’in devlet terörüne cesaret veriyor"

Geçen bir sene içerisinde bir çok büyük alim, akademisyen, bilim adamı, ünlü iş adamları ve sanatçıların Çinliler tarafından zindanlarda şehit edildiğini belirten Oğuzhan, "İslam aleminin suskunluğu Çin’in Doğu Türkistan’da sürdürmekte olduğu cinayet ve devlet teröründe daha da cesaret vermektedir. Milletimiz tamamen derdest edilmiş ve beka tehlikesinin kenarına gelmiştir ve bu durumda yüce Allah’tan Türkistan halkını muhafaza eylemesini niyaz ederiz."

Son 2 yılda 5 alim Çin zindanlarından şehid oldu

Daha önce de Doğu Türkistan İslam alimlerinden Abdulhamid Damolla, Abdulahad Mahdum ve Muhammed Salih Damolla ve Abdurreşid Hacim çeşitli Çin hapishanelerinde şehid edilmişti. Abdulkerim Abdulveli, son iki yıl içinde Çin devleti tarafından hapishanede şehit edilen beşinci âlim oldu. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler