Feyzullah Ensari türbesi ziyaretçilerini bekliyor

Bitlis'te Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Ebu Eyyup El Ensari’nin kardeşi, Feyzullah Ensari’nin türbesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Bitlis'te, bu yıl restorasyonu tamamlanarak, halkın ziyaretine açılan Ebu Eyyup El Ensari’nin kardeşi Feyzullah Ensari’nin türbesi, tarihi görkemiyle ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.

Çoğu Müslüman'ın adını duymadığı,  kentte yaşayan birçok vatandaşın dahi tanımadığı Feyzullah El Ensari, tıpkı ağabeyi Ebu Eyyup El Ensari gibi kahramanca savaşarak şehit olan bir sahabe... İstanbul’da metfun bulunan ağabeyi Ebu Eyyup El Ensari, ülkenin dört bir yanında yaşayan Müslümanlar tarafından tanınırken, Feyzullah Ensari, Bitlis halkı tarafından dahi layıkıyla tanınmıyor.

Naaşının bulunduğu türbe birçok kez restorasyondan geçerken, restorasyonlar esnasında olayın şahidi olup, bugün hayatını kaybeden birçok insanın, şehadetinden yüzyıllar geçmesine rağmen cesedinin bozulmadığını ifade ettikleri kayıtlarda yer alıyor.

İstanbul'da metfun bulunan Ebu Eyüp El Ensari’nin kardeşi Feyzullah El Ensari, hicri 639 yılında Bitlis'i fethetmek için gelen İyad Bin Ganem ordusunda alemdar (sancaktar) olarak görev yapmaktaydı. Fetih sırasında savaş meydanında yaralanan Feyzullah El Ensari hazretleri, tedavi gördüğü çadırda hayatını kaybetmiş ve şehit düştüğü çadırda defnedilmiştir. 

Bir zamanlar Alemdar Baba türbesi olarak adlandırılan Feyzullah El Ensari'nin türbesi şimdilerde gerçek ismine kavuşmuş durumunda. 1903 yılında türbesinin restorasyonu sırasında Feyzullah El Ensari'nin mezarının açıldığı ve mezarını açanların gördükleri manzara karşısında hayretler içinde kaldıkları ifade ediliyor. Alemdar Camii’nin altında yer alan türbe, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, restorasyonu tamamlanarak ziyaretçilere açıldı. Ziyaret edenlerin manevi bir haz aldığı türbe, şimdilerde ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor. (Şükrü Tontaş - İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler